Kā šķiroties sadalīt nekustamo īpašumu ar kredītsaistībām

J
jautā:
02. septembrī, 2018
Paula

Labdien! Vēlos šķirties no vīra, bet mums ir kopējs hipotekārais kredīts un nekustamais īpašums ir ierakstīts zemesgrāmatā uz vīra vārda laulības laikā. Piedāvāju vīram atdot 50% no pirmās iemaksas hipotēkā. (Mūsu kopējais finansējums 20% no NĪ) Vīrs nepiekrīt un vēlas atdot man 50% no pirmās iemaksas, un plāno dzīvot šajā NĪ, vai arī piedāvā pārdot dzīvokli, norēķināties ar banku un sadalīt atlikušo naudu. Es nepiekrītu, jo pati vēlos dzīvot šajā NĪ, atdot viņam 50% no sākuma iemaksas. Hipotēku maksājam mazāk nekā 1 gadu, un mums ir kopējais budžets. Vīram ir arī cits NĪ, kas ir ierakstīts uz viņa vārda zemesgrāmatā. Man nav neviena NĪ, kas būtu ierakstīts zemesgrāmatā. Bērnu mums nav.  Vai pastāv likuma noteikumi, kas piespiestu vīru atstāt man dzīvokli ar hipotēku? (Proti, es atdošu vīram 50% no pirmās iemaksas) Vai man atliek tiesāties ar vīru, ja nevaram panākt vienošanos?  Es ļoti vēlos sev paturēt šo dzīvokli, bet vīrs nepiekrīt.

A
atbild:
18. oktobrī, 2018
Latvijas notārs
Ilze Metuzāle, zvērināta notāre

Tā kā īpašums ir ieķīlāts, tad bez bankas piekrišanas nekādi darījumi ar ieķīlāto dzīvokli nevar notikt. Pirms pieņemt lēmumu par labu vienai vai otrai pusei, proti, kurš paliks dzīvoklī dzīvot un kurš saņems naudas līdzekļus, Jums jādodas uz banku noskaidrot, kādam situācijas risinājumam piekrīt nodrošinātais kreditors. Ļoti iespējams, ka banka nevienu no Jums abiem nebūs ar mieru atbrīvot no kredītsaistībām, jo katra atsevišķie ienākumi var izrādīties nepietiekami kredītsaistību pildīšanai. Visdrīzāk, dzīvokļa pārdošana, norēķins ar banku un pārpalikuma sadale, ko piedāvā vīrs, var izrādīties Jums abiem tas labākais kompromiss, kas vismazāk aizskartu kāda intereses, sevišķi vērtējot ilgtermiņā.