Tiesu izpildītāja izdevumus sedz parādnieks

J
jautā:
22. augustā, 2018
Jolanta

Labdien! Situācija ir sekojoša: man ir bloķēts konts bankā. Zvanīju uz banku un noskaidroju, ka tiesu izpildītāja ir bloķējusi kontu. Zvanīju tiesu izpildītājai uz biroju, kur paskaidroja, ka tas ir saistībā ar 2014. gadā uzliktu sodu par pases derīguma termiņa noilgumu. Šodien ierados pasu daļā un tur noskaidroju, ka ir bijis uzlikts sods 5 eiro apmērā 2014. gada augustā un 2014. gada decembrī sods ir apmaksāts. Es tagad nesaprotu, ko man darīt, jo tiesu izpildītāja piedzen 60 eiro parādu. Neesmu saņēmusi nevienu brīdinājuma vēstuli vai aicinājumu segt kaut kādu mistisku parādu. Nav bijusi arī neviena ierakstīta vēstule no tiesu izpildītājas vai pavēste par ierašanos uz tiesu. Ja ir bloķēts konts, tad tas nozīmē, ka ir bijusi tiesa, – es pareizi saprotu? Kā rīkoties, ko darīt, kur griezties? Ir pilnīgs izmisums par cilvēka neaizsargātību pret izpildītāju patvaļu. Paldies, ja sniegsiet padomu!

A
atbild:
28. augustā, 2018

Noprotams, ka konkrētajā situācijā administratīvais naudas sods ir iesniegts tiesu izpildītājam piespiedu izpildei saskaņā ar Civilprocesa likuma 540. panta 2. punktu. Pirmkārt, Jums varētu ieteikt vērsties klātienē pie tiesu izpildītāja un noskaidrot savas lietas faktiskos apstākļus.

Ja lieta izpildei ir iesniegta tiesu izpildītājam, tad parādniekam ir jāsedz tiesu izpildītāja izdevumi. To nosaka Civilprocesa likuma 568. panta pirmā daļa: sprieduma izpilde notiek uz parādnieka rēķina.

Pēc tam, kad izpildu dokuments iesniegts izpildei, sprieduma labprātīga izpilde vai sprieduma izpilde tieši piedzinējam neatbrīvo parādnieku no sprieduma izpildes izdevumu atlīdzināšanas. Šie 60 eiro, visticamāk, ir tiesu izpildītāja izdevumi.

Tiesu izpildītāja izdevumu apmēru nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 451 “Noteikumi par zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzības taksēm”. Sprieduma izpildes izdevumus veido fiksētā amata atlīdzības takse atkarībā no piedzenamās summas apmēra un procentuālā amata atlīdzība. To nosaka iepriekšminētie noteikumi.

Noteikumu 3. punkts nosaka: katrā izpildu lietā par piedziņu maksājama amata atlīdzība šādā apmērā:

Nr.p.k.

Piedzenamā summa (eiro)

Amata atlīdzība (eiro)

3.1.

līdz 71

35,57

3.2.

72–142

56,91

3.3.

143–711

85,37

3.4.

712–4 269

113,83

3.5.

4 270–14 229

170,74

3.6.

14 230–142 287

227,66

3.7.

vairāk par 142 287

284,57

Noteikumu 5. punkts nosaka: papildus šo noteikumu 3. un 4. punktā minētajai amata atlīdzībai un izpildu darbību veikšanai nepieciešamajiem izdevumiem tiesu izpildītājs saņem amata atlīdzību procentos no atgūtās summas šādā apmērā:

  • līdz 4269 eiro – 15 procenti no faktiski atgūtās summas;
  • no 4270 līdz 14 229 eiro – 640,35 eiro plus 10 procenti no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 4269 eiro;
  • no 14 230 līdz 142 287 eiro – 1 636,35 eiro plus pieci procenti no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 14 229 eiro;
  • no 142 288 līdz 711 436 eiro – 8 039,25 eiro plus trīs procenti no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 142 287 eiro;
  • no 711 437 līdz 1 422 872 eiro – 25 113,72 eiro plus divi procenti no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 711 436 eiro;
  • ja atgūtā summa pārsniedz 1 422 872 eiro – 39 342,44 eiro plus viens procents no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 1 422 872 eiro.

Civilprocesa likuma 568. panta 1.1 daļa nosaka: ja izpildu dokumentu izsniedz piedzinējam (arī šā likuma 567. panta otrās daļas 1., 2., 3. un 5. punktā minētajās lietās) saskaņā ar šā likuma 565. panta pirmās daļas 1. punktu vai pēc izpildu lietas ievešanas tiesu izpildītājs konstatē, ka parādnieks ir izpildījis savas saistības pirms izpildu dokumenta iesniegšanas, sprieduma izpildes izdevumus sedz piedzinējs.

Proti, ja Jūs naudas sodu samaksājāt, pirms tas tika iesniegts tiesu izpildītājam piedziņai, tad Jums sprieduma izpildes izdevumi nav jāsedz.