Vai darbu galējos ziemeļos var uzskatīt par darbu smagos un kaitīgos darba apstākļos?
Ja jautājums ir saistībā ar tiesībām uz pensiju, tad likumā “Par valsts pensijām” noteikts, ka Latvijas pilsoņiem apdrošināšanas stāžu līdz 1990. gada 31. decembrim veido Latvijas teritorijā un bijušās PSRS teritorijā uzkrātie darba un tam pielīdzinātie periodi, tajā skaitā noteikts, ka apdrošināšanas stāžā tiek rēķināts laiks, kas pavadīts politiski represēto ieslodzījuma vietās, nometinājumā, tostarp PSRS Iekšlietu ministrijas Galvenās rūpniecības uzņēmumu celtniecības pārvaldes Nr. 907 pārzinātajos darbos, un izsūtījumā, kā arī bēgšanā no šīm vietām pavadītais laiks trīskāršā apmērā, bet Galējos Ziemeļos un tiem pielīdzinātajos rajonos – pieckārtīgā apmērā.
Līdz 1990. gada 31. decembrim uzkrātos apdrošināšanas periodus Latvijas pensijas piešķiršanai neņem vērā, ja tie ņemti vērā, piešķirot citas valsts pensiju.
Savukārt tiesības uz pensiju ar atvieglotiem noteikumiem par darbu smagos un kaitīgos darba apstākļos ir tikai tām personām, kuras strādājušas darbos un profesijās, kas iekļautas Ražotņu, nozaru, cehu, profesiju un amatu sarakstos Nr. 1 un Nr. 2, kas ir ticis apstiprināts ar PSRS Ministru Padomes 1956. gada 22. augusta lēmumu Nr. 1173. Šajos sarakstos ir uzskaitītas ne tikai profesijas, bet arī norādītas darbavietas, kā arī dots šo darbavietu raksturojums u. c. nosacījumi, kas nepieciešami, lai noteiktu attiecīgajā profesijā strādājošā veiktā darba atbilstību darbam, kas dod tiesības uz pensiju ar atvieglotiem noteikumiem.
Pensijas piešķiršanas noteikumus Jums kompetenti paskaidros Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā, jo pensiju piešķir un aprēķina katram cilvēkam individuāli, pamatojoties uz konkrēta cilvēka pensijas piešķiršanai nepieciešamajiem dokumentiem.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!