Lēmumu par darbnespējas lapas pagarināšanu pieņem ārsts

J
jautā:
21. jūnijā, 2018
Julianna

Labdien! Nedēļu esmu uz slimības lapas (A lapa), 31. jūlijā ir pieraksts pie neirologa. Vai līdz tam brīdim man pagarinās slimības lapu? Paldies!

A
atbild:
27. jūnijā, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls

Ministru kabineta noteikumu Nr. 152 “Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtība” 3. punktā ir uzskaitīts, kādi ir iespējamie pamatojumi darbnespējas lapas izsniegšanai.

Proti, darbnespējas lapu izsniedz:

  • sakarā ar slimību (arī arodslimību) vai traumu (arī nelaimes gadījumu darbā), kas saistīta ar darbspēju zaudēšanu;
  • ja nepieciešams saņemt ārstniecisku vai profilaktisku medicīnisko palīdzību;
  • ja nepieciešama izolācija karantīnas laikā;
  • ja atveseļošanās laikā pēc slimības (traumas) saskaņā ar medicīnisku atzinumu darbspēju atjaunošanai nepieciešams ārstēties rehabilitācijas iestādē;
  • sakarā ar stacionārā veicamu protezēšanu vai ortozēšanu;
  • sakarā ar stacionārā veicamu izmeklēšanu, ja ir ārsta norīkojums;
  • personai, kas kopj slimu bērnu vecumā līdz 14 gadiem;
  • grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laikā.

Kā redzams, slimības lapu izsniedz, ja pacients ir saslimis, guvis traumu, kā rezultātā ir iestājusies darbnespēja. No situācijas apraksta nevar izdarīt secinājumus, vai pēc nedēļas veselības stāvoklis būs uzlabojies un darbspēja atjaunojusies. Turklāt šādu slēdzienu var izdarīt tikai profesionāls ārsts.

Ministru kabineta noteikumu 10. punktā ir noteikts, ka darbnespējas lapu izsniedz ārstniecības iestādes ārsts vai ārsta palīgs pēc personas personīgas apskates un izmeklēšanas, pieņemto lēmumu pamatojot medicīniskajā dokumentācijā.