E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 14449
Lasīšanai: 6 minūtes

Vai bijusī sieva var pieprasīt uzturlīdzekļus

J
jautā:
14. maijā, 2018
Jānis

Ar sievu laulībā esmu četrus gadus, bet pirms laulības kopā esam nodzīvojuši vēl sešus gadus. Man ir 50 gadi, bet sievai 56. Šajā gadā aizgāju pensijā no Valsts policijas. Dzīvoju no pensijas un strādāju uz pusslodzi pašvaldības policijā.


Kad dzīvojām kopā, bieži bija strīdi, jo viss, ko teica un darīja sieva, bija jāuzskata par pareizu, jo, kā saka, viņa zinot labāk. Kopēju bērnu nav. Laulībā neesot, tiku divas reizes ar mantām izdzīts no dzīvokļa viņas garastāvokļa dēļ. Tagad, laulībā esot, tas noticis trešoreiz. Pēc otrās reizes es teicu, ja tas notiks vēl vienu reizi, atpakaļ vairs nenākšu. Tā arī notika, savācu savas mantas un no dzīvokļa izvācos, jo viņa man bija devusi nedēļu laika, kamēr atradās slimnīcā. Īsziņā viņa rakstīja, ka sākšot jaunu dzīvi, kurā man vietas nebūšot.


Sieva strādāja uz pusslodzi par frizieri, vairāk strādāt viņa negribēja. Es viņai pārskaitīju naudu, kā arī viņas tēvs. Par visu praktiski maksāju es. Dzīvojot ar iepriekšējo vīru, viņa vispār nestrādāja, jo vīrs viņu uzturēja. Viņa nemaz necentās meklēt darbu. Kad tiku izdzīts trešo reizi, sievai konstatēja veselības problēmas – atklāja audzēju (sievasmāte arī mira no audzēja). Iztaisīja operāciju. Ārstēšanās jāturpina. Trešajā reizē strīds izcēlās viņas māsas dēļ. Sieva uzskatīja, ka man kaut kas ar viņas māsu ir bijis. Man ar viņu bija tikai īsziņu sarakste. Un arī tikai par to, lai atvērtu sievai acis, ka blakus ir arī vīrietis. Pirms sāku attiecības ar sievu, man bija attiecības ar viņas māsu. Pēc tam tās tika izbeigtas. Ar sievu attiecības pasliktinājās pēc katras izdzīšanas no dzīvokļa. Tā kā man šī sieviete patika, es vienmēr centos salabt, lai gan vainīgs nebiju. Trešajā reizē es to vairs nevēlējos, apnika vienmēr piekāpties. Gribu iesniegt šķiršanos, jo tā vairs nav dzīve – mūžīgie strīdi, kad grib, tad izdzen. Sadzirdot par šķiršanos, viņa teica, ka nedos. Sieva teica: vai es esot dzirdējis, ka viņa varot no manis prasīt uzturlīdzekļus iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai? Viņa tagad nevarēšot vairāk strādāt, jo būšot grupa, un man būs viņai jāmaksā uzturlīdzekļi, lai gan viņa pēc operācijas individuāli sniedz friziera pakalpojumus. Kad es sievai to pateicu, viņa teica, lai pierādot, piebilstot, ka esot ļoti gudra. Gribētos dzirdēt Jūsu domas šajā lietā. Vai tiešām tas būtu godīgi, ja es savu godīgi nopelnīto pensiju, sabojājot savu veselību, tagad dalīšu ar cilvēku, kurš praktiski visu mūžu nav izcēlies ar strādāt gribēšanu? Ņemot vērā to, ka, dzīvojot kopā, viņa, pateicoties man, bija nodrošināta. Man viņai atklātā slimība nebūtu šķērslis tālākai kopdzīvei. Vienkārši viņas raksturs ir palicis nepanesams, neprognozējams. No mana viedokļa tālāka kopdzīve vienkārši ir neiespējama. Jau mēnesi dzīvoju šķirti.

A
atbild:
16. maijā, 2018
Laura Studente
LV portāls

Iespēju no bijušā vīra vai sievas pieprasīt līdzekļus tāda labklājības līmeņa nodrošināšanai, kāds tas bijis laulības laikā, paredz Civillikuma 80. pants.

Ja izlemts izmantot likumā noteikto iespēju, prasībai par līdzekļu nepieciešamību no bijušā laulātā jābūt pamatotai. Tiesai jāņem vērā arī tā bijušā laulātā finansiālā situācija, no kura tiek prasīti līdzekļi. Ja viena bijušā laulātā materiālā situācija neļauj maksāt otram prasītos līdzekļus, tad tiesa šādu prasību neapmierinās. Ja tomēr prasība tiks apmierināta, summas apmēru noteiks samērā ar personas mantas stāvokli.

Tomēr tas nenozīmē, ka persona, kas prasa līdzekļus no bijušā laulātā, pēc laulības šķiršanas var nestrādāt algotu darbu un pieprasīt, lai bijušais dzīvesbiedrs nodrošina tādu labklājību, kāda tā bijusi laulības laikā. Bijušajam laulātajam ir pienākums meklēt darbu.

Civillikums paredz arī vairākus ierobežojumus, kad nevar prasīt uzturlīdzekļus tāda labklājības līmeņa nodrošināšanai, kāds tas bijis laulības laikā. Piemēram, ja personas ienākumi ir pietiekami, lai nodrošinātu savu uzturu, nav pamata prasīt līdzekļus šo vajadzību nodrošināšanai no bijušā laulātā. Kā arī, ja persona izvairās iegūt līdzekļus uzturam ar savu darbu, bijušajam laulātajam nav pienākuma nodrošināt iepriekšējo dzīves līmeni. Apstāklis, ka prasītājs nestrādā un viņam nav ienākumu, nav pietiekams pamats, lai prasītu uzturlīdzekļus, jo pastāv iespēja, ka persona izvairās strādāt un gūt ienākumus.

Tāpat iepriekšējais labklājības līmenis nav jānodrošina arī gadījumos, kad bijušais laulātais atstājis otru bijušo laulāto bezpalīdzības stāvoklī, ja bijusi iespēja viņam palīdzēt. Piemēram, to, ka sieva Jūs jau trīs reizes ir atstājusi bez dzīvesvietas, varētu salīdzināt ar atstāšanu bezpalīdzīgā stāvoklī.

Līdz ar to, pat ja sieva šķiroties pieprasa uzturlīdzekļus, tiesa var noraidīt šo prasību, ņemot vērā to, vai prasītāja spēj pati nodrošināt sev ienākumus, un arī to, kādas ir Jūsu finansiālās iespējas viņu uzturēt. Turklāt Jūs varat pierādīt, ka viņa ir atstājusi Jūs bezpalīdzīgā stāvoklī.

Iesakām vērsties pie jurista pēc konsultācijas, kā labāk risināt šo situāciju.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU