Lasīšanai: 1 minūte

Vai var pretendēt uz neatņemamo daļu, ja otrs no tās ir atteicies

J
jautā:
14. janvārī, 2018
Rinita

Labdien! Ir testamentāra mantošana, kur visa manta novēlēta vienam cilvēkam. Ir divi neatraidāmie mantinieki. Viens ir pieteicies uz savu neatraidāmo daļu, bet otrs nav – nevēlas. Vai uz šo neatraidāmo daļu, kurai nepieteicās, var pretendēt tas, kurš jau ir savu pieņēmis?

A
atbild:
24. janvārī, 2018
Latvijas notārs
Agra Šeibe, zvērināta notāre

Saskaņā ar Civillikuma 424. pantu, “ja neatņemamās daļas tiesīgais atkrīt, tad viņa neatņemamā daļa uz citiem neatņemamās daļas tiesīgajiem nepāriet”.

Vienlaikus Civillikuma 423. pants noteic, ka “tiesība uz neatņemamo daļu ir mantojama un tālāk nododama tiesība”. Šī ir jauna norma, un praksē šādus gadījumus nezinu, bet teorētiski tā pieļauj, ka neatņemamās daļas tiesīgais savas tiesības izprasīt šo daļu uzdāvina kādam citam, piemēram, savam brālim vai māsai.