TĒMA: Nodokļi

Nodokļa atlaide, ja NĪ ir īpašumā vai valdījumā

J
jautā:
21. decembrī, 2017
Paula

Labdien! Mana radiniece ir politiski represētā persona. Viņa no pašvaldības nomā mazdārziņu. Vēlējos jautāt, vai arī par nomātu zemesgabalu viņai kā represētajai personai pienākas nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojums, pamatojoties uz likuma "Par nekustamā īpašuma nodokli" 5. pantu? Pašvaldībā nav pieņemti savi noteikumi par represēto personu atlaidēm.

A
atbild:
27. decembrī, 2017
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” noteikts: politiski represētajām personām par īpašumā vai valdījumā esošiem nekustamajiem īpašumiem nodokļa summa ir samazināma par 50 procentiem, ja nekustamais īpašums netiek izmantots saimnieciskajā darbībā.

Par nekustamā īpašuma īpašnieku šā likuma izpratnē uzskatāma persona, kuras īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu ir nostiprinātas zemesgrāmatā vai kurai piederošais nekustamais īpašums (ēkas un inženierbūves) līdz Zemesgrāmatu likuma spēka atjaunošanai ir reģistrēts pašvaldībā vai Valsts zemes dienestā.

Par nekustamā īpašuma tiesisko valdītāju šā likuma izpratnē uzskatāma:

  • persona, kurai atbilstoši likumā noteiktās institūcijas lēmumam zemes reformas gaitā zeme nodota (piešķirta) īpašumā par samaksu vai atjaunotas īpašuma tiesības uz to un zeme ierādīta (iemērīta) dabā;
  • persona, kurai īpašuma tiesības uz ēkām vai inženierbūvēm atjaunotas likumā noteiktajā kārtībā un kura tās ir pārņēmusi;
  • persona, kura nekustamā īpašuma valdījumu ieguvusi uz mantojuma tiesību vai cita pamata.

Tātad kā zemes nomniekam tiesību uz konkrēto likumā paredzēto nodokļa atvieglojumu nav.