Invaliditātes piešķiršana pansionātā

J
jautā:
03. septembrī, 2010
Gunta Balode
Labdien! Manai mātei 83 gadi. Jau četrus gadus viņa slimo ar urīnpūšļa tumoru, diabētu, mugurkaula deformāciju, sirds mazspēju. Tagad atrodas pansionātā bez pārvietošanās spējām. Sakiet, kādā veidā un vai vispār es varu sākt kārtot invaliditātes piešķiršanu? Paldies!
A
atbild:
07. septembrī, 2010
Jums, protams, ir tiesības parūpēties, lai mātei tiktu piešķirta invaliditāte. Lai to izdarītu, jādodas pie ģimenes ārsta, kas konstatēs invaliditātes pazīmes un izrakstīs nosūtījumu (veidlapa 088/u) un Bartela indeksa (pašaprūpes 10 galvenās pozīcijas - ko spēj, ko nespēj) izvērtējumu Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijai (VDEĀVK), kura izlems par invaliditātes piešķiršanu.

Zinot, ka invaliditātes piešķiršana ir cieši saistīta ar invaliditātes pabalsta izmaksu, svarīgi atzīmēt, ka šajā gadījumā šis pabalsts mātei pašlaik nepienāksies. Proti, Valsts sociālo pabalstu likuma 20. pants nosaka: regulāri izmaksājamo valsts sociālo pabalstu izmaksu pārtrauc uz laiku, kamēr pabalsta saņēmējs vai bērns, par kuru tiek maksāts pabalsts, atrodas pilnā valsts apgādībā. Tātad – invaliditātes pabalsta saņemšana iespējama vien tad, ja māte neuzturēsies pansionātā.

Ja māte neatrastos pansionātā, viņa varētu saņemt īpašās kopšanas pabalstu (Ls 100 ik mēnesi), kas paredzēts ļoti smagi slimam, guļošam 1. grupas invalīdam, kam nepieciešama pastāvīga īpaša kopšana.