TĒMA: Tieslietas

Kad apstājas procentu pieaugums?

J
jautā:
06. septembrī, 2017
Zane

Labdien! Man ir neskaidrības attiecībā par procentu aprēķināšanu. Lūdzu, izskaidrojiet. Ar 01.08.2016. tiesas spriedumu no manis par labu personai X ir piedzīta neatmaksātā aizdevuma summa EUR 4000 apmērā, un personai X atbilstoši CPL 195. pantam noteiktas tiesības līdz sprieduma izpildei saņemt likumiskos 6% gadā. Spriedums nodots izpildei zvērinātam tiesu izpildītājam. Ir jautājums par šiem 6% gadā – vai tie tiek aprēķināti līdz tam brīdim, kad es samaksāju aizdevumu? Vai tos var aprēķināt bezgalīgi, piemēram, ja aizdevums tiek apmaksāts pēc 10 gadiem, tos var rēķināt par visiem desmit gadiem? Vai uz šiem 6% gadā līdz sprieduma izpildei neattiecas CL 1763. pantā noteiktais, ka procentu pieaugums apstājas, kad vēl nesamaksāto procentu daudzums sasniedzis kapitāla lielumu?

A
atbild:
07. septembrī, 2017
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Arta Snipe, zvērināta advokāte

Pienākums maksāt procentus par piespriesto summu līdz sprieduma izpildei (izsoles noslēguma dienai) ir noteikts Civilprocesa likuma 631. panta pirmajā daļā. Šos procentus aprēķina tiesu izpildītājs, aprēķinot piedzinējam izmaksājamo summu.

Tiesu izpildītājam, sagatavojot šo aprēķinu, ir jāņem vērā Civillikuma 1763. pants, kas noteic, ka procentu pieaugums apstājas:

  • kad vēl nesamaksāto procentu daudzums sasniedzis kapitāla lielumu,
  • kad par parādnieka mantu atklāj konkursu.

Pienākums maksāt procentus izbeidzas ar galvenā parāda (tiesu izpildītājam nodotā prasījuma) samaksu.