Bērnam, ceļojot uz Lietuvu, pilnvara nav vajadzīga

J
jautā:
21. augustā, 2017
Lāsma

Labdien! Mana bērna tēva brālēns ar ģimeni plāno vest savus bērnus uz Lietuvas zoodārzu. Vai viņi var ņemt līdzi arī manu bērnu? Vai tam ir nepieciešama notariāli apstiprināta pilnvara?

A
atbild:
22. augustā, 2017
Linda Balode
LV portāls

Saskaņā ar Ministru kabineta (MK) noteikumiem Nr. 721 “Kārtība, kādā bērni šķērso valsts robežu” bērni, kuri ir Latvijas Republikas valstspiederīgie (Latvijas pilsoņi, Latvijas nepilsoņi, kā arī bezvalstnieki, kuriem piešķirts šāds statuss Latvijas Republikā), var ceļot uz Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm bez notariāli apstiprinātas pilnvaras vai vecāku piekrišanas. Līdzi ir nepieciešams tikai ceļošanai derīgs dokuments, kuram nav beidzies derīguma termiņš.

Jāvērš uzmanība, ka vecāka pilnvara der ne tikai ceļošanai. Diemžēl nevar paredzēt, vai ceļojuma laikā nenotiks kas nelāgs. Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likumu nepilngadīgām personām nav rīcībspējas, tādēļ bērni nevar paši sevi pārstāvēt. Piemēram, ja bērnam atgadās nelaimes gadījums vai kāda cita problēmsituācija, bez šī dokumenta pavadošā persona nav tiesīga pārstāvēt bērna likumīgās tiesības un intereses.

Plašāku informāciju par Latvijas valstspiederīgo bērnu ceļošanu varat atrast LV portāla publikācijās:

https://lvportals.lv/visi/skaidrojumi/288189-celojuma-dodas-berns-kadi-dokumenti-vajadzigi-i/;

https://lvportals.lv/visi/skaidrojumi/288210-celojuma-dodas-berns-kadi-dokumenti-vajadzigi-ii/.