Minimālais uzturlīdzekļu apmērs mainās līdz ar minimālo algu

J
jautā:
14. augustā, 2017
Dimitrijs DRUTEIKO

Ja tiesa man 2009. gadā piesprieda dēlam izmaksāt alimentus 48 eiro, bet ne mazāk kā 30 procenti no minimālās algas. Sakiet lūdzu, ja ar katru gadu palielinās minimālā darba alga, tas nozīmē, ka man arī alimenti ir jāmaksā lielāki? Vai tikai 48 ls, ko piesprieda. Vai man tagad krājas parāds? Paldies.

A
atbild:
16. augustā, 2017
Edīte Brikmane
LV portāls

Jā, tieši tā. Ja ar tiesas nolēmumu par uzturlīdzekļu piedziņu nolemts piedzīt no vecāka uzturlīdzekļus noteiktā apmērā, bet ar piebildi, ka tas nevar būt mazāks par 30 procentiem no minimālās algas, tad, nosakot, cik jāmaksā konkrētā mēnesī uzturlīdzekļi, jāvadās pēc valstī noteiktās minimālās algas apmēra dotajā brīdī.

Pēc jautājumā ietvertās informācijas secināms, ka prasība tiesā par uzturlīdzekļu piedziņu, iespējams, ir iesniegta 2008. gadā, kad Ministru kabineta noteiktā minimālā mēneša alga bija 160 lati un attiecīgi uzturlīdzekļi 30 procentu apmērā bija 48 lati (68,30 eiro). Tā kā nākamajā gadā minimālā mēnešalga pieauga par 20 latiem, sasniedzot 180 latus, uzturlīdzekļi bija jāmaksā 54 lati mēnesī (76,84 eiro). Minimālā mēneša alga un attiecīgi ar tiesas spriedumu noteiktais uzturlīdzekļu apmērs pieauga arī turpmākajos gados. 2010. gadā minimālā mēnešalga bija 180 lati, 2011.–2013. gadā – 200 lati, 2014. gadā – 320 eiro, 2015. gadā – 360 eiro, 2016. gadā – 370 eiro. Arī 2017. gadā minimālā mēnešalga ir pieaugusi līdz 380 eiro, bet uzturlīdzekļu apmērs attiecīgi ir 114 eiro mēnesī. Ja līdz šim ar tiesas nolēmumu noteiktā uzturlīdzekļu apmēra noteikšanas kārtība nav ievērota, ir izveidojies uzturlīdzekļu parāds.