TĒMA: Tieslietas

Laulāto kopīpašums

J
jautā:
05. jūnijā, 2017
ĒRIKS

Sveiki! Nomira mana mamma, mēnesi pirms mammas nāves apprecējās mans patēvs un attiecīgi pieteicās mantojuma tiesībām, man nebija finanšu tam, un arī netiku klāt savai dzimšanas apliecībai, gads jau ir pagājis. Viņš ir tiesīgs pretendēt uz visu māju vai uz to daļu, kas ir iegūta laulībā? Paldies!

A
atbild:
12. jūnijā, 2017
Laura Studente
LV portālam

Civillikuma 89. pants paredz, ka, šķirot laulību, katrs laulātais patur mantu, kas piederējusi viņam pirms laulības, tāpat arī to mantu, ko viņš iegūst laulības laikā kā atsevišķu mantu.

Saskaņā ar Civillikuma 91. panta pirmo daļu katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

  • manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
  • priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
  • manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;
  • laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;
  • manta, ar ko atvietota iepriekšējos punktos minētā manta.

Tātad – ja māja ir iegūta laulības laikā, tad patēvs ir tiesīgs uz to pretendēt pilnībā. Ja māja Jūsu mātei piederējusi pirms laulības, tad patēvs šādas tiesības nav ieguvis un tas nav laulāto kopīpašums.

Jebkurā gadījumā iesakām vērsties pie notāra. Lai saņemtu konsultāciju un uzsāktu mantojuma lietu, Jums jāiesniedz mantošanas iesniegums zvērinātam notāram, kas praktizē tajā apgabaltiesas darbības teritorijā, kur bija mantojuma atstājēja pēdējā deklarētā dzīvesvieta, bet, ja tā nav zināma, – pēc mantojamās mantas vai tās galvenās daļas atrašanās vietas. Zvērināts notārs, iepazīstoties ar dokumentiem, Jums sniegs detalizētu konsultāciju, kā arī sagatavos visus nepieciešamos dokumentus mantojuma lietas vešanai. Mājaslapā www.latvijasnotars.lv ir norādīts visu Latvijas notāru saraksts, prakses vietu adreses, kontakttālruņi.