Dīķa rakšana un derīgo izrakteņu iegūšana

J
jautā:
03. aprīlī, 2017
Artūrs Rozenfelds

Vai likums paredz iespēju lauksaimniecībai izmantojamas (pēc teritoriālā plānojuma) zemes īpašniekam, saņemot būvvaldes atļauju zivju dīķa ierīkošanai, tālāk izvērst zemes dzīļu izmantošanu, licencējot smilts atradni?

A
atbild:
25. aprīlī, 2017
Laura Studente
LV portālam

Likums "Par zemes dzīlēm" paredz: ja dīķa būvniecības rezultātā tiek iegūti derīgie izrakteņi un tos paredzēts realizēt, piemēram, pārdot, nepieciešama Valsts vides dienesta reģionālās vides pārvaldes izsniegta dabas resursu lietošanas atļauja. Atļauja nav nepieciešama, ja dīķa rakšanas rezultātā iegūtie izrakteņi ir mazāk nekā 1000 kubikmetru apjomā. Nepieciešamie dokumenti šīs atļaujas saņemšanai jāsagatavo saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 404.

Jārēķinās ar vēl vienas atļaujas nepieciešamību. Ja dīķa rakšanas rezultātā tiek iegūti derīgie izrakteņi, tad zemes dzīļu izmantošanas atļauju nepieciešams saņemt, ja:

  • dīķi iecerēts rakt derīgo izrakteņu atradņu reģistrā iekļauto derīgo izrakteņu atradnes teritorijās;
  • viena vai vairāku dīķu rakšanas rezultātā iecerēts iegūt likuma "Par zemes dzīlēm" pielikumā minētos derīgos izrakteņus vairāk nekā 20 000 kubikmetru apjomā;
  • dīķa rakšanas rezultātā paredzēts iegūt derīgos izrakteņus, kas nav minēti likuma “Par zemes dzīlēm” pielikumā.

Valsts vides dienesta zemes dzīļu izmantošanas licences un pašvaldības atļaujas bieži sastopamo derīgo izrakteņu ieguvei izsniegšanas kārtību nosaka MK noteikumi Nr. 696. VVD licences saņemšanai dienestā jāiesniedz iesniegums, kurā jāietver MK noteikumu 22. un 23. punktā norādītā informācija. Savukārt pašvaldības atļaujas saņemšanai iesniegumā jānorāda MK noteikumu 26. un 27. punktā prasītā informācija.

Ja darbības tiek veiktas bez atļaujas saņemšanas, saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 55.1pantu fiziskām personām uzliek naudas sodu no 70 līdz 700 eiro, bet juridiskām personām – no 140 līdz 1400 eiro.