TĒMA: Nodokļi

Jānorāda saimnieciskās darbības veids atbilstoši NACE

J
jautā:
22. martā, 2017
Artūrs

Vēlējos noskaidrot, vai, būdams saimnieciskās darbības veicējs un maksājot 23% no peļņas, drīkstu nodarboties ar šiem saimnieciskās darbības virzieniem: pēc saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijas Eiropas Kopienā G 45.30 un N 77.11?

A
atbild:
27. martā, 2017
Lidija Dārziņa
LV portāls

Lai dažādu valstu statistika būtu salīdzināma, Eiropas Savienībā pastāv Saimniecisko darbību statistiskā klasifikācija (NACE). No 2008. gada 1. janvāra Latvijā lieto aktualizēto versiju – NACE 2. red.

Likumā “Par nodokļiem un nodevām” noteikts, ka nodokļu maksātājam ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam informācija par saimnieciskās pamatdarbības veidu atbilstoši saimnieciskās darbības statistiskās klasifikācijas kodiem – NACE.

NACE klasifikators pieejams Centrālās statistikas pārvaldes mājaslapā.

NACE ietver četrus detalizācijas līmeņus. Katrs kods atbilst saimnieciskās darbības veidiem.

NACE klasifikatorā kods G 45.3 ir izvērsums līdz 3. līmenim – Automobiļu detaļu un piederumu pārdošana.  Kods N 77.11 – Automobiļu un citu vieglo transportlīdzekļu iznomāšana un ekspluatācijas līzings.

Ministru kabineta noteikumos Nr. 537 par nodokļu maksātāju un nodokļu maksātāju struktūrvienību reģistrāciju Valsts ieņēmumu dienestā noteikts, ka nodokļu maksātājam pamatdarbības veids un papildu darbības veids atbilstoši Eiropas Savienības Saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijas NACE 2. red. jānorāda ar detalizāciju līdz četrām zīmēm.

Nodokļu maksātāji, kas sāk saimniecisko darbību, pamatdarbības veidu nosaka pēc plānotajiem apgrozījuma rādītājiem.