TĒMA: Ģimene

Par darbnespējas lapu slima bērna kopšanai

J
jautā:
17. martā, 2017
SOLVITA

Vai darba nespējas lapu var atvērt un to apmaksā, ja slimo mazbērns?

A
atbild:
28. martā, 2017
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ministru kabineta 2001. gada 3. aprīļa noteikumu Nr. 152 "Darbnespējas lapu izsniegšanas kārtība" 7. punktā ir paredzēts, ka darbnespējas lapu B līdz 14 gadus veca slima bērna kopšanai izsniedz personai, kura audzina bērnu (vienam no vecākiem, vecvecākiem, audžuvecākiem, aizbildnim vai citai personai, kura saskaņā ar bāriņtiesas lēmumu kopj un audzina bērnu), ja minētā persona slimā bērna kopšanas dēļ nevar ierasties darbā un tādējādi zaudē darbā gūstamos ienākumus. Savukārt likuma "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" 13. panta otrajā daļā noteikts, ka līdz 14 gadus veca slima bērna kopšanai slimības pabalstu piešķir un izmaksā par laiku no darba nespējas pirmās dienas līdz darba nespējas 21. dienai. Par laiku līdz darba nespējas 14. dienai pabalstu izmaksā, ja bērns kopts mājās, par laiku līdz darba nespējas 21. dienai pabalstu izmaksā, ja bērns kopts arī stacionārā.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, atbildot uz līdzīgu jautājumu, ir izklāstījusi vecvecāku tiesības izmantot darbnespējas lapu B slima bērna kopšanai (LV portāla e-konsultācija Nr. 7737):  Dzīvē ir situācijas, kad vecākiem pašiem nav iespējams kopt savu  slimo bērnu, un, ja ārsts ir izsniedzis darbnespējas lapu B sakarā ar slima bērna kopšanu vecmāmiņai, tātad konkrētajā gadījumā ir konstatēts, ka slimo bērnu viņa slimošanas laikā kopj vecmāmiņa. Ja vecmāmiņa sakarā ar slima bērna kopšanu nevar ierasties darbā un tāpēc zaudē algotā darba ienākumus, tad slimības pabalsts viņai tiek piešķirts likumā noteiktajā kārtībā.