TĒMA: Tieslietas

Vecākiem, mainot uzvārdu, to iespējams mainīt arī bērniem

J
jautā:
26. janvārī, 2017
Ilze

Labdien! Mēs ar vīru vēlamies mainīt uzvārdu uz viņa dzimtas uzvārdu – vīramātes pirmslaulību uzvārdu. Mums laulībā ir dzimuši divi bērni, kuriem ir vīra uzvārds. Jautājums – vai, mainot uzvārdu no pašreizējā A vīram un man uz vīramātes pirmslaulības uzvārdu B, arī mūsu bērniem ir iespēja mainīt uzvārdu? Vai neveidosies situācija, ka man un vīram būs uzvārds B, bet bērni paliks ar uzvārdu A? Bērni ir nepilngadīgi.

A
atbild:
31. janvārī, 2017
Elīna Gulbe
LV portāls
Tieslietu ministrija
Līga Krūmiņa, Dzimtsarakstu departamenta Dzimtsarakstu nodaļas juriskonsulte

Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta pārstāve Līga Krūmiņa, atbildot uz līdzīgu jautājumu, iepriekš norādījusi: “Ja kāds no vecākiem maina uzvārdu saskaņā ar Vārda, uzvārda un tautības ieraksta likumā paredzēto kārtību, arī bērnam, kuram ir tā vecāka uzvārds, kurš maina līdzšinējo uzvārdu, ir iespēja mainīt uzvārdu uz to, uz kuru maina vecāks. Šādā gadījumā uzvārds tiek mainīts viena iesnieguma ietvaros un par to tiek pieņemts viens uzvārda maiņas lēmums. Tādējādi tiek ievērots Civillikuma 151. pantā paredzētais princips bērnam būt vienādā uzvārdā ar kādu no vecākiem. Iesniedzot iesniegumu par uzvārda maiņu, papildus pievienojams abu vecāku iesniegums, kas apliecina vienošanos par bērna uzvārda maiņu.”

Plašāk par uzvārda maiņu bērnam var lasīt LV portāla publikācijā „Vārda un uzvārda maiņa bērnam”.