Kādi noteikumi ir kredīta pirmstermiņa atmaksai

J
jautā:
06. oktobrī, 2016
dace

Labdien! Vai banka ir tiesīga iekasēt papildu maksu, ja kredīta ņēmējs vēlas ātrāk atmaksāt aizdevumu? Konkrētā situācija ir par banku "Citadele", kura ļauj aizdevumu ātrāk atmaksāt tikai divas reizes gadā - kad bankā tiek pārskatīti aizdevuma līguma noteikumi. Turklāt par vēlmi maksāt vairāk, nekā noteiktā mēneša aizdevuma atmaksas summa, pāris dienas iepriekš rakstiski ir banka jābrīdina. Citā laikā par kredīta dzēšanu tiek prasīti 45 eiro. Zinu, ka savulaik pieņēma Saeimā likumu, ka bankas nedrīkst kavēt ātrāku aizdevuma atmaksu. Citās bankās pirms vairākiem gadiem aizdevumu esmu atmaksājusi, cik lielu vēlos un kad to vēlos, neko iepriekš ar banku nesaskaņojot un neko papildus nemaksājot. Paldies par atbildi!

A
atbild:
11. oktobrī, 2016
Finanšu un kapitāla tirgus komisija
Agnese Līcīte, Komunikācijas daļas sabiedrisko attiecību speciāliste

Skaidrojums šādai situācijai izriet no Ministru kabineta noteikumiem Nr. 1219 par patērētāja kreditēšanu.

Šo noteikumu IX punkts ir tieši par kredīta pirmstermiņa atmaksu. Taču noteikti jāskatās un jāņem vērā arī, kādi ir paša klienta un bankas noslēgtā līguma nosacījumi. Tāpat ir jāņem vērā, ka šo noteikumu nosacījumi attiecas tieši uz klientiem - fiziskām personām. Jebkurā gadījumā šāda veida neskaidrības klientam būtu jārisina ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra starpniecību.