DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselības aprūpe

Austrumu slimnīcas Latvijas Vēža centrs turpina virzību uz starptautisko OECI akreditāciju – izstrādāti 36 klīniskie pacientu ceļi

Publicitātes foto.

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) izveidotais Latvijas Vēža centrs turpina aktīvu sagatavošanās procesu, lai kļūtu par starptautiski atzītu onkoloģijas aprūpes centru, virzoties uz OECI (Organisation of European Cancer Institutes) akreditācijas iegūšanu. Procesā jau izstrādāti 36 izplatītāko onkoloģisko lokalizāciju klīniskie pacientu ceļi. Tāpat ir noslēdzies darbs pie Austrumu slimnīcas zinātniskās stratēģijas plāna izstrādes, kas vērsts uz pētniecības attīstību, precīzijas ārstēšanas uzlabošanu un starptautiskās sadarbības veicināšanu klīniskajos pētījumos. Izveidotas arī multidisciplināras komandas, kas fokusējas uz galvenajām vēža lokalizācijām, lai nodrošinātu visaugstāko ārstēšanas kvalitāti.

OECI akreditācijas process ir daļa no vērienīga kvalitātes pilnveides ceļa, kurā Latvijas Vēža centrs tiek pārveidots par pilnībā integrētu, uz pacientu centrētu un zinātnes sasniegumiem balstītu onkoloģijas kompetences centru, kas atbilst Eiropas Savienības izvirzītajām rekomendācijām vēža ārstēšanas kvalitātes un efektivitātes uzlabošanai. 2025. gada rudenī OECI auditori ieradīsies Austrumu slimnīcā, lai pārliecinātos par akreditācijas nosacījumu izpildi. Austrumu slimnīca ir ņēmusi vērā līdzšinējās rekomendācijas un ieteikumus, lai pilnveidotu Latvijas Vēža centra darbības procedūras un saskaņotu tās ar starptautiskajās vadlīnijās noteikto.

Viens no svarīgākajiem soļiem OECI akreditācijas kontekstā ir vēža pacientu klīnisko ceļu (patient pathways) izstrāde. Klīniskie pacientu ceļi nosaka vienotu, standartizētu un uz pierādījumiem balstītu pacientu ārstēšanas un aprūpes algoritmu dažādām onkoloģiskām lokalizācijām – no diagnostikas līdz ārstēšanai un rehabilitācijai. Pacientu ceļu mērķis ir nodrošināt pārredzamu un saprotamu ārstēšanas un aprūpes procesu pacientiem ar aizdomām par vai ar pierādītu onkoloģisko saslimšanu. Patlaban Austrumu slimnīcā izstrādāti 36 izplatītāko onkoloģisko lokalizāciju klīniskie pacientu ceļi un tiks izmantoti ārstējošo speciālistu darbā. Uz klīnisko pacientu ceļu pamata tiks izstrādāti arī pacientu ceļi, kas palīdzēs pacientiem labāk orientēties savā ārstēšanas procesā un sniegs skaidrāku izpratni par turpmākajiem ārstniecības soļiem.

Latvijas Vēža centra direktore asociētā profesore Alinta Hegmane uzsver: “Izstrādājot vairāk nekā 30 klīniskos vēža pacientu ceļus, mēs sekojām starptautiskajiem standartiem un Eiropas Vēža plāna (EU Cancer Plan) vadlīnijām un mērķiem, kas paredz uzlabot piekļuvi ārstēšanai, veicinot multidisciplināras pieejas ieviešanu un sadarbību starp ārstiem, slimnīcu un pacientiem. Klīniskie pacientu ceļi ir nozīmīgs instruments, lai uzlabotu ārstēšanas procesa plānošanu un kvalitāti. Tie sniedz ārstiem skaidrāku pārskatu par nepieciešamajiem soļiem, ļaujot efektīvāk koordinēt pacientu aprūpi, kā arī paātrina ārstēšanas procesu. Šāda pieeja ne tikai uzlabo ārstēšanas rezultātus, bet arī ļauj efektīvāk izmantot slimnīcu resursus, veicinot ilgtermiņa veselības aprūpes sistēmas ilgtspējību. Mūsu komandas vārdā vēlos pateikt lielu paldies pieredzējušajai procesu vadības un veselības aprūpes ekspertei Inetai Derjabo, kas vadīja šo ceļu izstrādes procesu!”

Latvijas Vēža centra speciālisti izstrādājuši arī zinātnes stratēģijas plānu, kuras mērķis ir stiprināt pētniecības attīstību Austrumu slimnīcā, precīzijas ārstēšanas turpmāku pilnveidi un starptautisku sadarbību klīniskajos pētījumos. Šī plāna ieviešana un īstenošana palīdzēs nodrošināt augstāko kvalitāti vēža ārstēšanā, ļaujot pielāgot terapijas metodes individuāli katram pacientam, balstoties uz visjaunākajiem zinātniskajiem sasniegumiem. Tāpat tiek plānota ciešāka sadarbība ar pasaules vadošajiem onkoloģijas centriem, lai sekmētu klīnisko pētījumu apjoma un kvalitātes pieaugumu, veicinot Latvijas onkoloģiskās aprūpes atpazīstamību un konkurētspēju starptautiskajā mērogā.

Viens no OECI standartiem paredz onkoloģiskās ārstēšanas nodrošināšanu, izmantojot multidisciplināro komandu (Multidisciplinary Teams, MDTs) pieeju, kas apvieno dažādu specialitāšu ārstus un aprūpes speciālistus, lai pacientam tiktu piedāvāts vispiemērotākais personalizēts ārstēšanas risinājums. Latvijas Vēža centrā ir izveidotas šādas komandas atbilstoši galvenajām vēža lokalizācijām – piemēram, krūts vēzis, ginekoloģiskie audzēji, kolorektālais vēzis, uroloģiskie audzēji u.c.

Austrumu slimnīcā īpaša uzmanība tiek pievērsta onkoloģisko pacientu ārstēšanas procesa skaidrībai un saprotamībai. Ceļš uz OECI akreditāciju kalpos gan kā kvalitātes apliecinājums, gan arī kā instruments, kas ļauj strukturēt un nostiprināt onkoloģijas aprūpes izcilību Latvijā.

Eiropas Komisijas vēža uzveikšanas plāns paredz, ka līdz 2026. gadam tiks izveidots Eiropas Savienības mēroga tīkls, kurā būs savienoti katrā dalībvalstī atzītie nacionālie visaptverošie vēža centri. Šī iniciatīva mērķēta uz to, lai nodrošinātu augstas kvalitātes diagnostiku, ārstēšanu, aprūpi un piekļuvi inovatīvām terapijām visiem pacientiem. Plānots, ka līdz 2030. gadam šādiem centriem būs iespēja piekļūt vismaz 90% Eiropas onkoloģijas pacientu.

Akreditēta vēža centra statuss būs būtisks svarīgs onkoloģisko pacientu aprūpes tīkla izveidei un metodoloģiskajai vadībai visā valstī, nodrošinot vienotus, pārbaudītus un uz pacientu vērstus ārstēšanas principus.

OECI akreditācijas process ir ilgtermiņa kvalitātes uzlabošanas ceļš, kas vairāku gadu garumā ietver visaptverošu vēža centra izvērtējumu, ko veic starptautiski eksperti. Tas paredz gan sākotnējo pašnovērtējumu, gan klātienes vizītes un detalizētus ieteikumus ārstēšanas, aprūpes, pētniecības un vadības uzlabošanai. Ieviešot šos ieteikumus, centrs pakāpeniski sasniedz starptautiski atzītus standartus, kuru mērķis ir būtiski uzlabot onkoloģisko pacientu aprūpes kvalitāti un vienotību. Latvijas Vēža centra akreditācijas process notiek kopš 2022. gada, kad Austrumu slimnīca izveidoja multidisciplināru centra akreditācijas komandu un vairākkārtēju ekspertu vizīšu rezultātā patlaban aktīvi ievieš sniegtās rekomendācijas.

Latvijas Vēža centra izveides projekts Nr.4.1.1.r.0/2/23/I/VM/001 tiek īstenots Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda 4.1.1.r pasākuma “Uz cilvēku centrētas, visaptverošas, integrētas veselības aprūpes sistēmas ilgtspēja un noturība” projekta “Metodiskās vadības nodrošināšana onkoloģijas jomā” ietvaros. Projekta kopējais budžets ir  574 760 EUR, no kura 500 000 EUR ir Atveseļošanas fonda finansējums.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI