Arī videospēlēs ir novērojamas tendences, kad videospēļu izstrādātāji mēģina manipulēt ar patērētājiem (šajā kontekstā – spēlētājiem).
Ik gadu Starptautiskais patērētāju aizsardzības un uzraudzības tīkls (ICPEN) organizē tiešsaistes pārbaudes, kurās tiek izskatīti negodīgas komercprakses gadījumi dažādās jomās. Ņemot vērā augsto popularitāti, šogad ikgadējā pārbaude tika veltīta tiešsaistes videospēlēm. To veica no 31. marta līdz 11. aprīlim.
Pētījuma galvenie secinājumi:
Kopumā ICPEN izpētīja 439 mobilās un tiešsaistes videospēles un atklāja, ka videospēļu izstrādātāji visnotaļ bieži savās spēlēs ievieto patērētāju “lamatas”.
- Viena no izplatītākajām komercpraksēm tiešsaistes videospēlēs ir “Loot box” (jeb “Dārgumu lāde”) azartspēļu mehānisms – spēlētāji var iegādāties “Loot box”, kuru saturu spēlētājs iepriekš nezina. Spēlētājs, atverot šo lādi, saņem pēc nejaušības principa atlasītas konkrētā videospēlē izmantojamās lietas vai valūtu.
- “Loot box” un dažādi virtuālie pirkumi ir sastopami tiešsaites videospēlēs, sākot jau ar vecuma ierobežojuma "no 3 gadiem", līdz ar to, ir pieejami visa veida auditorijai, tostarp arī maziem bērniem.
- Tikai trešdaļā gadījumu videospēļu izstrādātāja mājaslapā ir ievietota norāde par to, ka spēlē tiek piedāvāti “Loot box” .
- 24% pārbaudīto videospēļu pielieto izplatītu pārdošanas taktiku, kas tiek dēvēta par “Fear of Missing Out” jeb “Bailes Nokavēt”, lai mudinātu spēlētājus iegādāties preces, kas šķietami ir ierobežotā daudzumā vai pieejamas tikai īslaicīgi, kaut gan vēlāk tiek atklāts atklāts, ka tā nav.
- 60% pārbaudīto videospēļu nosūta spēlētājiem paziņojumus, ka, atgriežoties atpakaļ spēlē, tie saņems kādu atlīdzību.
Ar ICPEN ziņojumu var iepazīties šeit: https://icpen.org/sites/default/files/2025-06/ICPEN%20Sweep%20on%20Mobile%20and%20Online%20Games%202025%20Public%20Report.pdf.
PTAC šādā pārbaudē izskatīja divu Latvijā reģistrētu spēļu izstrādātāju 5 spēles. 4 no tām bija “daudzplatformu” spēles – pieejamas gan mobilajās ierīcēs, gan datorā. Visas spēles bija bezmaksas jeb “free-to-play”, kas nozīmē: lai sāktu spēlēt šīs spēles, lietotājiem nav jāveic spēles iegāde. Parasti šāda veida bezmaksas spēlēs par reālu naudu ir nopērkami dažādi virtuālie priekšmeti un valūta, kas tādējādi nodrošina ieņēmumus spēles izstrādātājam.
Īsumā par novērotajām problēmām:
- 4 spēlēs tika novērotas ļoti agresīvas reklāmas – prakse, kas mudina spēlētājus veikt vienreizēju samaksu 3 EUR apmērā, lai spēles laikā netiktu rādītas reklāmas;
- Tiešsaistes spēlēs parasti ir viena vai vairākas virtuālās valūtas. Pirkumi spēlē ir tādā vērtībā, ka paliek pāri lieka virtuālā valūta (kas mudina iegādāties papildu valūtu, lai veiktu citus pirkumus spēlē);
- 3 spēlēs ir pieejams “Loot box” azartspēļu mehānisms – spēlētāji var iegādāties dārgumu lādes, kuru saturu spēlētājs iepriekš nezina. Spēlētājs, atverot šo lādi, saņem pēc nejaušības principa atlasītas konkrētā videospēlē izmantojamās lietas vai valūtu.
PTAC turpinās videospēļu sektora uzraudzību, jo nākotnē plānoti papildu izmeklējumi šajā jomā, koncentrējoties uz noteiktām videospēlēm un to žanriem.
Vairāk par padomiem patērētāju aizsardzībai tiešsaistes videospēļu vidē skatiet šeit: https://www.ptac.gov.lv/lv/jaunums/eiropas-savienibas-un-dalibvalstu-pateretaju-aizsardzibas-iestades-nepieciesams-pastiprinat-bernu-aizsardzibu-spelejot-video-speles.