“Administratīvā sloga mazināšanā esam guvuši skaidru atgriezenisko saiti – līdz šim saņemti vairāk nekā 400 priekšlikumu, un jau paveikti konkrēti darbi, kas sniedz taustāmu rezultātu projektu īstenotājiem. Visus rīcības plānā paredzētos uzdevumus plānojam pabeigt līdz jūnija beigām, un par paveikto tiks sniegta atskaite valdībai. Tas ir praktisks un sadarbībā balstīts process, kura mērķis ir padarīt ES fondu projektu ieviešanu vienkāršāku un efektīvāku,” norāda FM parlamentārais sekretārs Jānis Upenieks.
Atsaucoties FM aicinājumam, kas aprīlī tika adresēts sociālajiem un sadarbības partneriem, tika saņemti 260 priekšlikumi – no uzņēmējiem, biedrībām, asociācijām, aģentūrām, institūtiem, kā arī individuālām personām. Šis bija vienkāršošanas procesa otrais posms, lai iegūtu tiešu atgriezenisko saiti par galvenajiem šķēršļiem un uzlabojumiem no partneriem, kas pārstāv uzņēmēju intereses un strādā ar finansējuma saņēmējiem. Pirmajā posmā tika apkopoti ap 150 priekšlikumi no nozaru ministrijām un pašvaldībām.
Saņemtie priekšlikumi ir analizēti un ietverti rīcības plānā. Tajā kā prioritātes izvirzītas astoņas jomas, kurās tiek veikti dažāda veida un līmeņa pasākumi administratīvā sloga mazināšanai.
Kā augstas prioritātes jomas ar visvairāk saņemtajiem priekšlikumiem plānā atzīmētas projektu atlases vienkāršošana, projektu pārbaudes un uzraudzības efektivizēšana, kā arī iepirkumu jautājumi. Tāpat būtisks uzsvars ir uz nacionālā līmeņa prasību izvērtēšanu, atsakoties no tām, kas pārsniedz ES regulējuma noteiktās, tādējādi samazinot administratīvo slogu un atskaišu apjomu.
Jau šobrīd ir īstenoti konkrēti pasākumi, kas sniedz taustāmu ieguvumu projektu īstenotājiem, piemēram:
Plašāka “Konsultē vispirms” principa piemērošana Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) darbā: tai skaitā novēršot dublējošas un laikietilpīgas pārbaudes un stiprinot CFLA kā uzticama un klientorientēta sadarbības partnera lomu projektu veiksmīgā īstenošanā.
Ātrāka un vienkāršāka atlase “A” reitinga uzņēmumiem: FM un CFLA ir pilotējušas pieeju, kas paredz nepiemērot papildu nodokļu pārbaudes uzņēmumiem ar Valsts ieņēmumu dienesta piešķirto “A” reitingu – augstāko nodokļu uzticamības novērtējumu. Tas būtiski paātrina projektu atlasi un mazina administratīvās prasības uzņēmumiem ar labu reputāciju. Ir panākta vienošanās par šī principa integrēšanu atlases metodikā turpmāk.
Atsacīšanās no kvalitātes kritēriju vērtēšanas, ja ir pietiekams finansējums visiem iesniegtajiem projektiem: ja projektu atlasē pieejamais finansējums ir pietiekams visu kvalificēto projektu atbalstam, vairs netiek veikta papildu salīdzinošā vērtēšana. Tas nozīmē ātrāku lēmumu pieņemšanu un mazāku administratīvo slogu gan vērtētājiem, gan projektu iesniedzējiem.
Plašāka pašdeklarēšanās ieviešana: atsevišķās uzraudzības jomās ir ieviesta pieeja, kurā finansējuma saņēmēji paši apliecina nosacījumu izpildi – bez papildu dokumentiem vai iestādes apstiprinājuma. Šī pieeja balstās uz uzticēšanos projektu īstenotājiem, vienlaikus saglabājot viņu atbildību par atbilstošu investīciju ieviešanu.
Digitālais atbalsts projektu īstenotājiem: lai atvieglotu darbu ar ES fondu informācijas sistēmu “Projektu portālu”, CFLA ir sākusi jaunu video ciklu savā YouTube kanālā. Tajā pieejami jau pirmie īsie pamācību video.
Vienlaikus FM uzsver, ka birokrātijas mazināšana nav vienreizējs kampaņveidīgs pasākums, bet gan ilgtermiņa un nepārtraukts uzlabojumu process. Tāpēc FM aicina arī turpmāk informēt ministriju un citas atbildīgās iestādes par pārmērīga administratīvā sloga gadījumiem, kā arī sniegt priekšlikumus iespējamiem uzlabojumiem ES fondu investīciju īstenošanā – gan attiecībā uz normatīvo regulējumu, gan iestāžu piemēroto praksi.
FM arī vērtēs ieviesto pasākumu efektivitāti un turpinās pilnveidot praksi, ņemot vērā arī ES līmenī rastos vienkāršošanas risinājumus.
Veiktie ES fondu vienkāršošanas pasākumi palīdz virzīties uz valdības noteiktā mērķa sasniegšanu – līdz 2026. gadam par 25% mazināt birokrātiju un administratīvo slogu.