DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Svinīgi atklās projektu progresīvu būvniecības un ceļu būves tehnoloģiju attīstībai Latvijā

22. maijā plkst. 11.00 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centra zālē “The Moon” svinīgi tiks uzsākta vērienīgā ŠveicesLatvijas pētniecības programmas “Lietišķā pētniecība” projekta LACHMAT īstenošana. Projektā zinātnieki attīstīs progresīvus un ilgtspējīgus betona un asfalta materiālus un tehnoloģijas. Līdzās zinātniekiem tajā darbosies arī skolēni un visu līmeņu studenti, vairojot zināšanu un pētniecības kapacitāti Latvijā.

Projekta atklāšanā piedalīsies Šveices Konfederācijas vēstniecības Latvijā un būvmateriālu ražošanas un ceļu būves industrijas pārstāvji. Tajā būs ne vien iespēja izzināt projektu, tā mērķus un sasniedzamos rezultātus, bet arī satikt zinātniekus un viesoties RTU laboratorijās, kur top ceļu būves, 3D betona un sakaru tehnoloģiju inovācijas.

Projekts LACHMAT tiks īstenots līdz 2029. gadam, RTU zinātniekiem no dažādām fakultātēm gan cieši sadarbojoties savā starpā, gan ar Šveices Federālā materiālu zinātnes un tehnoloģiju laboratorijas (Empa) pētniekiem. Sadarbībā tiks pilnveidotas un tirgum tuvinātas tehnoloģijas ceļu seguma atkārtotai izmantošanai un bioloģiskas izcelsmes piedevu pievienošanai asfalta izstrādē, padarot ceļu būves industriju videi draudzīgāku, īpaši augstas veiktspējas uzsmidzināma betona attīstībai, kas ļaus pagarināt tiltu kalpošanas laika, samazinot rekonstrukcijas nepieciešamību. Turpināsies arī ceļa segumā iestrādājamu sensoru tehnoloģiju izstrāde, lai ar datu palīdzību varētu gan izsekot izmaiņām seguma stāvoklī un ceļu satiksmē notiekošajam, gan sekmēt ceļu pielāgošanos klimata pārmaiņām. Savukārt, lai veicinātu 3D drukāta betona ilgtspēju, zinātnieki attīstīs betona maisījumus, izmantojot vietējas izcelsmes minerālus.

Lai ieinteresētu jauniešus, īpaši meitenes, projektā paredzētas aktivitātes arī skolēnu un studentu iesaistei, piemēram, skolēniem ik gadu būs iespēja piedalīties konkursā un saņemt stipendiju zinātniski pētnieciskā darba izstrādei. Savukārt studenti, doktoranti un pēcdoktoranti varēs doties uz Šveici, lai, strādājot līdzās ar starptautiski atzītiem Empa zinātniekiem un mācībspēkiem, pārņemtu labāko pieredzi, pilnveidotu prasmes un izpratni par jaunākajām zinātniskajām un tehnoloģiskajām zināšanām, kā arī plašāku ieskatu starptautiskajā zinātniskajā sadarbībā. Jau šobrīd ir izsludinātas četras valsts budžeta finansētas vakances doktorantiem būvniecības un transporta inženierijas, kā arī būvmateriālu un būvtehnoloģiju jomā.

Zinātnieki arī sadarbosies ar nozares uzņēmumiem un uzņēmumu organizācijām, lai pētījumu rezultāti atbilstu industrijas vajadzībām un tiktu ieviesti tirgū.

Programma “Lietišķā pētniecība” ir daļa no Šveices ieguldījuma ES dalībvalstīs, lai veicinātu zinātnisko izcilību, inovācijas un ekonomisko attīstību. Tajā Latvijas zinātnes un pētniecības attīstībai kopumā pieejami 12,3 milj. eiro, nodrošinot iespējas īstenot nozīmīgus projektus, radīt inovācijas un stiprināt starptautisko sadarbību.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI