DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Uzņem partnerus no 11 valstīm, lai dalītos ar pieredzi jaunuzņēmumu attīstībā

Publicitātes foto.

Divu dienu vizītē Latvijā viesojās 37 partneri no 11 valstīm, lai iepazītos ar Zemgales reģiona un Latvijas pieeju jauno uzņēmēju atbalstam, izzinātu reģionālās analīzes galvenos secinājumus un tiktos ar Igaunijas vēstniecības pārstāvi, lai gūtu priekšstatu par šīs valsts panākumu atslēgām vienradžu attīstībā. 

Projekta “UnicornQuest” ietvaros Zemgales plānošanas reģions pavasarī noslēdza reģionālo analīzi par jaunuzņēmumu un vienradžu ekosistēmas attīstības iespējām reģionā. Nākamais solis bija partneru tikšanās, lai apspriestu secinājumus un virzītos tuvāk projekta galvenajam mērķim – politikas dokumentu uzlabošanai, kas sekmētu jaunuzņēmumu un vienradžu attīstību projekta dalībvalstīs.

14. un 15. maijā Latvijā norisinājās starptautiska mācību vizīte, kurā divu dienu laikā partneri no 11 valstīm piedalījās darba grupās un apmeklēja dažādas uzņēmējdarbības atbalsta institūcijas.

Pirmās dienas rīts tika aizvadīts Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē (LBTU), kur partneri iepazinās ar galvenajiem atbalsta sistēmas dalībniekiem – finanšu institūcijas ALTUM un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvji prezentēja Latvijas atbalsta iespējas un programmas uzņēmējiem. Pēc tam dalībnieki darbojās grupās, diskutējot par iepriekšējo mācību vizīšu laikā iepazītajām valstu pieejām uzņēmējdarbības jomā. Grupās tika definēti galvenie aspekti, ko būtu vēlams iekļaut politikas attīstības dokumentos.

Dienas otrajā pusē delegācija apmeklēja LIAA pārstāvniecību Jelgavā, kur tika prezentētas reģionālās atbalsta iespējas uzņēmējiem un iepazīstināti trīs jaunuzņēmumi:

  • PORTSIA – uzņēmums, kura mērķis ir mazināt pārtikas atkritumus, savienojot vietējos ēdināšanas uzņēmumus ar patērētājiem, kas vēlas iegādāties kvalitatīvu pārtiku par izdevīgu cenu. Uzņēmuma izstrādātā aplikācija atvieglo pasūtīšanu, vienlaikus palīdzot videi.
  • INstorage – ražo un izstrādā inovatīvus “gudros” skapjus, kas paredzēti noliktavu digitalizācijai un krājumu pārvaldībai. Tie automātiski uzskaita materiālu patēriņu un spēj darboties kā konsignācijas noliktavas ar automātisku pasūtījumu ģenerēšanu.
  • Red Frog – specializējas papildinātās realitātes risinājumu izstrādē, veidojot interaktīvu pieredzi, kas apvieno reālo pasauli ar datoru ģenerētu 3D saturu.

Dienas noslēgumā partneri iepazinās ar LBTU Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļas darbu. Profesore un vadošā pētniece Sandra Muižniece-Brasava iepazīstināja ar nodaļas aktivitātēm un prezentēja inovatīvus liofilizētus pārtikas produktus, kas radīti sadarbībā ar pārtikas industrijas uzņēmumiem. Šie produkti ir piemēroti ne tikai ikdienas patēriņam, bet arī ekstrēmiem apstākļiem, ceļošanai un militārām vajadzībām. Tika apmeklētas arī Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultātes laboratorijas.

Otrā vizītes diena sākās ar projekta konsorcija sanāksmi, kurā tika apspriesti turpmākie soļi un projekta progress. Vēlāk delegācija devās uz  “Startup House Riga” telpām Rīgā.

Vizītes ievadā Igaunijas vēstniecības Latvijā vadītāja vietnieks Sīms Krispins (Siim Krispin) sniedza ieskatu Igaunijas vienradžu ekosistēmā. Šobrīd valstī ir 10 vienradži, to skaitā – Bolt, Pipedrive u. c. Krispins skaidroj, ka panākumu pamatā viens no faktoriem ir citādā pieeja. Pēc neatkarības atgūšanas Igaunija apzināti fokusējās uz tehnoloģiju attīstību, un jau daudzus gadus īsteno elektroniskus pakalpojumus, piemēram, e-balsošanu, kas ievērojami samazina birokrātiju un veicina pozitīvu attieksmi un pieredzi pret viedajām tehnoloģijām visā sabiedrībā kopumā.

Pēc tam viesi tika iepazīstināti ar “Startup House Riga” – inovāciju centru, kas atbalsta jaunuzņēmumu kopienu. Centrs piedāvā modernas koplietošanas un biroju telpas, konferenču zāli un klusuma kabīnes.

Vizītes laikā uzstājās arī “StartSchool” dibinātāja Anna Andersone, iepazīstinot ar 12 mēnešu praktisko programmu jaunuzņēmumu jomā. Viņa pastāstīja arī par citu savu iniciatīvu – “Riga TechGirls”, kas iedvesmo sievietes iesaistīties tehnoloģiju jomā un veicina digitālo prasmju attīstību Latvijā.

Mācību vizītes noslēgumā partneri izteica pateicību par saturīgajām un iedvesmojošajām divām dienām Latvijā. Daudzi atzina, ka bijuši patīkami pārsteigti par redzēto. Latvija, kā vienīgā Ziemeļeiropas pārstāve šajā projektā, izcēlās ar tehnoloģisko kompetenci un plašo atbalsta instrumentu klāstu jaunuzņēmumiem. Lai arī uzņēmējdarbības vide dažādās valstīs ir līdzīga, katra pieeja ir unikāla. Latvijas stiprā puse – tehnoloģijas un daudzveidīgas atbalsta programmas.

Jau rudenī projekta partneri dosies uz mācību vizīti Īrijā. Šādu vizīšu mērķis ir labās prakses pārnese, īpašu uzmanību pievēršot vienradžu veiksmes stāstiem un to sasniegšanas priekšnoteikumiem.

Tāpat Zemgales reģions var lepoties ar divām labajām praksēm, kuras izvēlētas iekļaušanai programma tīmekļa vietnē, kā apliecinājums un aicinājums citām valstīm mācīties no šiem piemēriem. Par darbībām uzņēmējdarbības vides uzlabošanai, ar nosacījumu potenciālo vienradžu radīšanā ir izvirzītas šādas labās prakses:

  • Zemgales Uzņēmējdarbības centrs kā daļa no Eiropas digitālo inovāciju centru tīkla. Tas palīdz veicināt digitālo uzņēmumu transformāciju, atbalsta esošo biznesa procesu uzlabošanu, un veicina digitālo risinājumu ieviešanu un izstrādi;
  • Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) uzņēmējdarbības inkubācijas programma, kas piedāvā efektīvu atbalsta modeli ar finansējumu, reģionālo pieejamību, kvalitatīvu atlases procesu un plašām tīklošanās iespējām, kas sekmē jaunu uzņēmumu attīstību un inovācijas.

Projekts “UnicornQuest” tiek īstenots Interreg Europe 20212027 programmas ietvaros. Projekta kopējais budžets 2 303 970,00 eiro (t. sk. 1 801 086,00 eiro), Zemgales plānošanas reģiona budžets - 151 280,00 eiro. Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit

Projekta tīmekļvietne.

Programmas tīmekļvietne

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Zemgales Plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI