Paralēli tehnoloģisko risinājumu izgatavošanai un uzstādīšanai uz jauno muzeja mājvietu Mārstaļu ielā 6 sāk doties arī pirmie oriģinālpriekšmeti. Uz Mārstaļu ielu 6 jau atceļojis pirmais eksponējamo oriģinālpriekšmetu saiņojums – Annas Brigaderes kolekcijas priekšmeti. “Iespējams, daļu no šiem priekšmetiem ar lielu bijību no pašas rakstnieces izprasījis muzeja pamatlicējs Jānis Greste. Ekspozīcijas stāstā un telpu topogrāfijā Annu Brigaderi varēs atrast tematiskajā “astotajā istabā, kur valda kārtība”. Rakstnieces darba ritms, lai kur viņa atrastos – Rīgas dzīvoklī vai ar lielu rūpību iekārtotajās Tērvetes lauku mājās “Sprīdīši”, bijis sistemātisks, un rakstīšanai A. Brigadere veltījusi rīta stundas,” atklāj LNRMM direktore Iveta Ruskule.
“Kopā ar iesaistītajiem partneriem esam paveikuši lielu darbu, nododot muzeju sabiedrībai un radot iedvesmojošu kultūrtelpu vienā no senākajām Vecrīgas ielām – Mārstaļu ielā. Esam palīdzējuši Mārstaļu ielai iegūt jaunu elpu – cienīgu tās bagātīgajai vēsturei un kultūras nozīmei. Šobrīd turpinās darbs pie muzeja ekspozīcijas ierīkošanas. Ar nepacietību kopā ar muzeju gaidām, kad varēsim to atvērt apmeklētājiem vasaras beigās,” norāda VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.
Ļoti mūsdienīgā LNRMM ekspozīcija apmeklētājiem ļaus ne tikai novērtēt kultūras mantojumu, bet arī doties neaizmirstamā klātbūtnes piedzīvojumā un pašiem gūt iedvesmu radīšanai. Stāstot par latviešu rakstnieku un mūziķu personībām, 100 epizodēs izgaismosies radošuma cilvēciskie aspekti, par kuriem maz vai nemaz nav rakstīts klasiskos pētniecības avotos: radīšanas rituāli, iedvesmas avoti, aizraušanās un dažādas iemīļotas ikdienas nodarbes, kas aizved pie neatkārtojamiem, ģeniāliem, izciliem, radošiem darbiem. Ekspozīcijas “Prokrastinācija & Radīšana” saturs tapis ciešā LNRMM mākslas ekspertu sadarbībā ar rakstnieci Noru Ikstenu, mākslinieci Annu Heinrihsoni, radošo direktori Unu Rozenbaumu, mūziķi Sigvardu Kļavu. Ekspozīcijas risinājumu izgatavošanu un uzstādīšanu veic personu apvienība SIA “SOLAVI” un SIA “AD PRODUCTION”.
FOTO: Artūrs Vanags.
Ēkā Mārstaļu ielā 6 veikti vērienīgi atjaunošanas darbi, atjaunotas 1400 m2 plašas telpas, pielāgojot tās LNRMM vajadzībām. Atjaunotas vēsturiskās liecības, sākot ar valsts nozīmes mākslas pieminekli – grezno rokoko stila ieejas portālu – un beidzot ar plašo mansardu, kuru rotā milzīgas koka konstrukcijas, kuru izcelsme meklējama ap 16. gadsimtu, radot piemērotu vidi dzejas lasījumiem, muzikāliem pasākumiem un kopstrādes darbam. Iekštelpās piestrādāts pie vairāku atklāto sienu gleznojumu atjaunošanas. Labiekārtots arī ēkas iekšpagalms un pagalmā uz sienām restaurēti kādreizējie Helēnas Heinrihsones gleznojumi.
FOTO: Artūrs Vanags.
Atjaunošanas darbus ar bagātu vēsturi apvītajā Vecrīgas namā Mārstaļu ielā 6, Rīgā, saskaņā ar SIA “Arhitektu birojs Krasts” projektu kopš 2021. gada vasaras veica AS “UPB”. Ēkas interjera autori – SIA “OUTOFBOX Architecture”. Ēka tika nodota ekspluatācijā 2024. gada 26. jūlijā.
Bijusī dzīvojamā ēka Mārstaļu ielā 6 ir izcils būvniecības piemineklis Vecrīgas attīstībai baroka – klasicisma laikmetā. Nams atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa “Rīgas pilsētas vēsturiskais centrs” un UNESCO Pasaules kultūras mantojuma objekta “Rīgas vēsturiskais centrs”, kā arī valsts nozīmes arheoloģijas pieminekļa “Vecrīgas arheoloģiskais komplekss” teritorijā.
2024. gadā VNĪ vadībā pabeigti 39 nekustamo īpašumu attīstības projekti ar kopējo budžetu ap 138 miljoni eiro. Nozīmīgākie no tiem ir tādas Latvijas sabiedrībai nozīmīgas kultūras būves kā Jaunais Rīgas teātris, Valmieras teātris, Latvijas Nacionālais rakstniecības un mūzikas muzejs Vecrīgā un divi radošie kvartāli Rīgā – TAB FAB kvartālā Miera ielā 58a un prototipēšanas darbnīcas “Riga Makerspace” A. Briāna ielā 13. Vienlaikus VNĪ veicis lielu ieguldījumu valsts biroju attīstības jomā un ārējās robežas stiprināšanā, izbūvējot robežas žogu gar Baltkrievijas un Krievijas robežām. Šogad turpinās darbs arī pie tādiem valstiski nozīmīgiem būvniecības objektiem kā Latvijas Republikas – Krievijas Federācijas ārējās sauszemes robežas infrastruktūras izbūve, Saeimas nama Jēkaba ielā 11, Rīgā, pārbūve, ēkas Kalpaka bulvārī 6, Rīgā, pārbūve un telpu pielāgošana Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūras vajadzībām, koncertzāles “Lielā ģilde” pārbūves un atjaunošanas projekta 2. posms, kontroles dienestu infrastruktūras – jaunas robežšķērsošanas vietas izveide Kundziņsalā un izstāžu zāles “Arsenāls” iekštelpu atjaunošana.
Par VNĪ
VNĪ nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību kopumā 3580 nekustamajiem īpašumiem, to skaitā 397 ēku un būvju īpašumiem, kuros ietilpst 1066 ēkas 975 tūkstošu kvadrātmetru platībā, kā arī zeme zem ēkām 625 ha platībā, un 3 183 zemes īpašumiem ar kopējo platību 886 ha. 2024. gadā VNĪ jau ceturto reizi saņēma Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta “Ilgtspējas indeksa” platīna godalgu, apliecinot nemainīgi augstu pārvaldības un uzņēmuma darbības ilgtspēju. Uzņēmums dibināts 1996. gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.