DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. aprīlī, 2025
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Meža dienās stāda kokus Nacionālā psihiskās veselības centra teritorijā

Publicitātes foto.

Meža dienas ir tradīcijām bagāts pasākums, kas ik gadu tiek rīkots ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni par meža ilgtspējīgu apsaimniekošanu. Šogad “Latvijas valsts meži” (LVM) un Nacionālais psihiskās veselības centrs kopīgi organizēja Meža dienu pasākumu, kurā centra teritorijā tika veikti labiekārtošanas darbi un stādīti kvalitatīvie stādi no LVM Kalsnavas, Jelgavas un Strenču kokaudzētavām, vairojot apkārtnes zaļo ainavu, kas palīdz atveseļoties centra pacientiem un vienlaikus priecē arī Sarkandaugavas apkaimes iedzīvotājus.

LVM Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs norāda:

“Jau 2016. gadā LVM darbinieki draudzīgā sadarbībā ar toreizējo Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centru organizēja Meža dienu, kopā stādot LVM kokaudzētavās audzētos koku un krūmu stādus. Šo gadu laikā redzam, cik spēcīgi izauguši šie stādījumi, cik labi tie kalpo un priecē gan centra klientus, gan apkārtnes iedzīvotājus. Šogad turpinām tradīciju un stādām jaunus stādījumus plašajā teritorijā, lai ikviens var sajust meža terapiju – pastaigām svaigā gaisā piemīt liels spēks!”

Nacionālā psihiskās veselības centra valdes priekšsēdētāja Sandra Pūce atceras:

“Toreiz, pirms deviņiem gadiem, diena arī bija apmākusies, bet mēs kopā padarījām lielu darbu. Tie bija pirmie stādījumi, atbilstoši mūsu teritorijas labiekārtojuma koncepcijai, veidojot plašo vides terapijas Saulgriežu dārzu un “Latvijas valsts meži” bija pirmie mūsu dārza atbalstītāji, par ko liecina arī toreiz uzstādītā zīme. Tikai četrus gadus vēlāk tika nojaukts lielais, trīs metrus augstais mūris, atklājot dārzu ikviena skatam, un mums tiek teikts, ka esam skaistākā slimnīcas teritorija Latvijā, bet redzētas esot daudzas. Dārzs veido patīkamu ārstniecības vidi pacientiem un darba vidi mūsu kolektīvam.”

Kopš 1928. gada, kad notika pirmais Meža dienu pasākums, ierīkojot Varakļānu pilsētas bulvāri, Meža dienas notiek katru gadu. Šogad plānota virkne izglītojošu publisku pasākumu, kā piemēram, maijā norisināsies Atvērtās Meža dienas, kur interesenti var stādīt kokus un izprast meža atjaunošanas nozīmi, gūstot atbildes uz meža apsaimniekošanas jautājumiem.

Tāpat 23. un 24. Tērvetē notiks Baltijas valstīs vērienīgākais meža nozares pasākums “Latvijas Meža dienas”, kura laikā skolēni un ģimenes ar dažāda vecuma bērniem varēs piedalīties vairāk nekā 100 izglītojošās un aizraujošās darbnīcās, kā arī baudīt svētu programmu uz skatuves. Šogad “Latvijas Meža dienu” laikā ikviens apmeklētājs varēs piedalīties pēdējo gadu vētrās cietušā meža atjaunošanā, iestādot jaunu koku. Kopā ar skolēniem un ģimenēm plānots iestādīt vairāk nekā 10 000 jaunu koku – ozolus un priedes.

Tradicionāli Meža dienu laikā mežinieki dodas uz skolām un citām iestādēm, pilsētām un ciemiem, organizējot stādīšanas talkas un iepazīstinot sabiedrību ar meža apsaimiekošanas pasākumiem. Šādā veidā gandrīz 100 gadu periodā ir notikuši dažādi nozīmīgi pasākumi, piemēram, 1931. gadā aizsākās Ložmetējkalna izdaiļošanas svētki, iestādot liepas kritušo varoņu alejā un apkārt pieminekļa laukumam – egļu dzīvžogu, nākamajos divos gados izveidojot Varoņu aleju, 1933. gadā alejas galos ierīkojot akāciju dzīvžogu, 1934. gadā apstādot ceļu uz Ložmetējkalnu. Arī Brīvdabas muzeja atklāšana 1932. gada 13. maijā izvērtās par Meža dienu, kurā tika uzsākta muzeja sētas apstādīšana. Šī tradīcija saglabājusies arī līdz mūsdienām – Meža dienu laikā tiek stādīti koki un sakopta apkārtējā vide dažādās sabiedrībai brīvi pieejamās vietās visā Latvijā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI