DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
03. aprīlī, 2025
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselības aprūpe

Sabiedriskajai apspriešanai nodod izstrādāto Mātes un bērna veselības uzlabošanas plānu

FOTO: Freepik.

Lai uzlabotu mātes un bērna veselības situāciju, izstrādāts un sabiedriskajai apspriešanai tiek nodots Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāns 2025.-2027.gadam. Plāns paredz panākt uzlabojumus mātes un bērna veselībā, īstenojot veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumus, kā arī nodrošinot laikus sniegtu, uz pacientu orientētu veselības aprūpi.

Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāns 2025.-2027.gadam ir nozīmīgs arī demogrāfiskās politikas attīstības kontekstā. Ģimeņu ar bērniem dzīves kvalitātes uzlabošanai Veselības ministrijas uzdevums ir uzlabot mātes un bērna veselības aprūpes, zāļu un izmeklējumu pieejamību, veidot pozitīvu dzemdību pieredzi un savlaicīgu bērnu un jauniešu veselības risku identificēšanu – skrīningu paplašināšanu, tai skaitā reto slimību identificēšanai.

Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāns paredz pasākumu kopumu piecos galvenajos rīcības virzienos:

  • Primārā slimību profilakse (riska faktoru un slimību attīstības novēršana, imunizācija, ģimenes ārstu komandas paplašināšana un pakalpojumu klāsta paplašināšana, piesaistot vecmāti, fizioterapeitu u.c.. Ģimenes ārstu-pediatru-vecmāšu sadarbības modelis)
  • Sekundārā slimību profilakse (profilaktiskās apskates, sijājošā diagnostika).
  • Slimību diagnostika un ārstēšana (terciārās slimību profilakses līmenis).
  • Bērnu veselības aprūpes organizācijas un kvalitātes pilnveide.
  • Grūtnieces, dzemdētājas un nedēļnieces veselības aprūpes organizācija, pieejamība un ārstniecības kvalitāte, un jaundzimušo aprūpe.

Līdzšinējie statistikas dati liecina, ka mātes mirstība Latvijā ir mainīga un augstāka nekā vidēji Eiropā, bet pēdējos 10 gados bērnu mirstība līdz piecu gadu vecumam ir samazinājusies. Tāpat ir arī samazinājies abortu un mākslīgo abortu skaits, kā arī dzemdību skaits pusaudzēm. Ir veikta virkne pasākumu, lai uzlabotu grūtnieču aprūpi, dzemdību palīdzību un bērnu veselības aprūpi, īpaši bērniem ar hroniskām slimībām.

Mātes un bērna veselības aprūpes plāna sasniedzamie mērķi līdz 2027. gadam ir:

  • samazināt mātes mirstības rādītājus līdz vidējiem rādītājiem Eiropā, samazināt perinatālās mirstības rādītājus zem 5 no 1000 dzīvi un nedzīvi dzimušajiem;
  • samazināt zīdaiņu mirstību līdz 2 no 1000 dzīvi dzimušiem;
  • samazināt bērnu līdz 5 gadu vecumam mirstības radītāju zem 50 uz 100 000 iedzīvotāju;
  • samazināt nepilngadīgo grūtnieču skaitu līdz 0,5% no visām uzskaitē esošajām grūtniecēm un samazināt mākslīgi veikto abortu skaitu nepilngadīgām grūtniecēm līdz 300 uz 1000 dzīvi dzimušajiem.
  • palielināt grūtnieču stāšanos uzskaitē līdz 12.grūtniecības nedēļai 96% gadījumu; palielināt līdz 59% zīdaiņu īpatsvaru, kuri ekskluzīvi zīdīti līdz 6 mēnešu vecumam.

Lai stiprinātu bērnu veselības aprūpes kvalitāti un pieejamību, tiek veidots klīnisko kompetenču un zināšanu pārneses centrs. Speciālistu ieskatā jānodrošina bērna veselības aprūpes kontrolēta pāreja uz pieaugušo veselības aprūpi, īpaši jauniešiem ar hroniskām slimībām, un jāpalielina Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas speciālistu uzraudzībā esošo pacientu vecuma slieksnis līdz 23-25 gadiem.

Tāpat mātes un bērna veselības uzlabošanai BKUS no šī gada ir izveidots Metodiskās vadības centrs bērnu psihitatrijā un pediatrijā ar mērķi nodrošināt vienotas kvalitātes ārstniecību un aprūpi bērnu psihiskās veselības un pediatrijas jomā.

Izstrādātais Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāns ir pieejams Tiesību aktu portālā un sabiedrības pārstāvji aicināti sniegt savus priekšlikumus un komentārus līdz 1.maijam.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI