Ēka līdz mūsdienām saglabājusies veidolā, kas maz atšķiras no sākotnējā, tādēļ uzskatāma par pašu autentiskāko agrākā muižas ansambļa būvi Turaidas muzejrezervātā. Ēka kopš pirmsākumiem tikusi izmantota kā kalpu dzīvojamā māja un arī vēlāk tajā atradušies vairāki dzīvokļi, līdz 2021. gadā tā atbrīvota un patlaban tiek izmantota muzeja darba vajadzībām.
“Projekta īstenošanas rezultātā paredzēts veikt būvprojekta izstrādi, kā arī autoruzraudzību agrākās Vagara mājas restaurācijai atbilstoši vēsturiskajai situācijai, atjaunojot arī ēku ietverošo teritoriju ar celiņiem, dekoratīviem puķu stādījumiem, ogu krūmiem un augļu kokiem. Lai arī ēka laika gaitā zaudējusi virkni sākotnējo elementu un nedaudz pārplānota, tās augstā autentiskuma pakāpe uzliek par pienākumu celtnes restaurāciju plānot tā, lai autentiskuma pakāpi saglabātu iespējami augstākā līmenī, maksimāli saglabājot visas sākotnējās, autentiskās detaļas, būvelementus un materiālus, aizstājot tos ar jauniem, pēc vēsturiskā parauga izgatavotiem vien galējas nepieciešamības apstākļos,” norāda VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.
Projektēšanas darbi ietver arhitektūras un inženiertehnisko risinājumu izstrādi, kas ir saistīti ar vēsturiskās ēkas saglabāšanu, atjaunošanu, restaurāciju un pielāgošanu jaunam izmantojumam, kā arī piegulošās teritorijas attīstību. Plānots, ka projektēšanas darbu veicējs izstrādās arī risinājumus piegulošās teritorijas mitruma mazināšanai. Darbi tiks veikti sadarbībā ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi.
Interesenti aicināti izskatīt iepirkuma “Turaidas muzejrezervāta Vagara mājas ansambļa atjaunošanas projektēšana un autoruzraudzība” dokumentāciju un līdz 27.02. pieteikties šeit. Finansējums projektēšanas darbiem tiks segts no Turaidas muzejrezervāta līdzekļiem. Ēkas atjaunošanas darbiem finansējuma avoti vēl tiks izskatīti.
“Pēc ēkas restaurācijas un dārza atjaunošanas viss Vagara mājas ansamblis būs muzejrezervāta apmeklētājiem pieejams un tajā varētu tikt izveidota ekspozīcija par mājas vēsturi un tās iemītniekiem, cenšoties atjaunot vietas bijušo noskaņu,” atzīmē Turaidas muzejrezervāta direktore Jolanta Borīte.
Projekta sagatavošanas posmā ēkai tika veikta arhitektoniski mākslinieciskā izpēte, kā arī VNĪ veicis vēsturiskās Vagara mājas, un arī Muzejrezervāta teritorijā esošās Turaidas baznīcas lāzerskenēšanas darbus, kā rezultātā tapuši punktu mākoņi ar mērķi saglabāt kultūras mantojumu digitālā veidā. Šis ir pirmais gadījums VNĪ praksē, kad ar BIM tehnoloģijām tiek nodrošinātas datu bāzes izveide vēsturiskam objektam saistībā ar tā atjaunošanas plāniem.
“Vagara māja” atrodas valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa “Turaidas muzejrezervāts” (valsts aizsardzības Nr. 2606) teritorijā un ir tā daļa. Objektam ir izstrādāti Ministru kabineta 2014.gada 28.oktobra noteikumi Nr. 664 “Īpaši aizsargājamā kultūras pieminekļa – Turaidas muzejrezervāta – aizsardzības kārtība”, kas ir saistoši.