“Kā zināms 2020. gada 20. martā, sakarā ar COVID-19 pandēmiju, Saeima pieņēma likumu ar kuru tostarp tika apturēta interaktīvo azartspēļu organizēšana. Tas tika izdarīts, neskatoties uz to, ka interaktīvo azartspēļu organizēšana notiek tīmekļa vietnēs, bez cilvēku fiziskas saskarsmes. Turklāt vienlaicīgi netika liegti citi online izklaides veidi, tostarp, piemēram, turpinājās alkohola tirdzniecība internetā. Gan pirms šī likuma pieņemšanas, gan arī uzreiz pēc tam, nozare vairākkārt vērsa likumdevēja uzmanību uz to, ka šāds lēmums nav nedz samērīgs, nedz tiesisks. Uz to norādīja arī Saeimas juridiskais birojs”, uzsver Latvijas interaktīvo azartspēļu biedrības (LIAB) izpilddirektore Līga Līce.
“Diemžēl nepamatotais lēmums netika atcelts un uzņēmēji bija spiesti savu tiesību aizsardzībai vērsties tiesā. Tiesvedību rezultātā tika konstatēts, ka Saeimas izdotais likums un vēlāk uz tā pamata pieņemtais Izložu un azartspēļu (IAUI) lēmums ir prettiesiski, un valstij būs jāatlīdzina nozarei šo lēmumu rezultātā radītie zaudējumi,” rezumē Līce.
Politiķu prettiesiskais lēmums ne tikai radīja zaudējumus valsts budžetā, tā dēļ spēlētāji tika pakļauti ļoti lielam nelegālo azartspēļu riskam. Latvija bija vienīgā valsts pasaulē, kas liedza licencētās interaktīvās spēles COVID-19 pandēmijas laikā. Rezultātā aizlieguma periodā vienīgās interaktīvās azartspēles, kas bija pieejamas Latvijā, bija nelegālajās vietnes. Kā zināms, tajās nedarbojas nedz pašatteikušos personu reģistrs, nedz atbildīgās spēles rīki, kā arī pastāv augsti finanšu un datu krāpšanās riski.
Latvijā licencētie interaktīvo azartspēļu organizētāji, kuri vērsās IAUI ar pieprasījumu atlīdzināt zaudējumus, kas tiem tika nodarīti 2020. gadā, kad Saeima ar likumu bija aizliegusi interaktīvo azartspēļu organizēšanu, gada sākumā ir saņēmuši pirmos IAUI lēmumus par šo zaudējumu atlīdzināšanu.
Gadījumā, ja prettiesiska lēmuma rezultātā radītie zaudējumi netiks atlīdzināti, vai tiks atlīdzināti tikai daļēji, katrs organizētājs pēc attiecīgā lēmuma saņemšanas izvērtēs tā motivāciju un apsvērumus un lems par iespējamo vēršanos tiesā, lai tiem radītie zaudējumi tiktu atlīdzināti pilnā apmērā. Tuvāko mēnešu laikā IAUI būs jāpieņem vēl vairākus līdzīgus lēmums attiecībā arī uz citiem organizētājiem, kas ir pieprasījuši zaudējumi atlīdzināšanu. Saeimas prettiesiskā lēmuma dēļ Latvijā licencētajiem interaktīvo azartspēļu organizētājiem kopumā tika radīti zaudējumi apmēram septiņu miljonu eiro apmērā.
Kā zināms Saeimas 2020. gada 20. marta ārkārtas sēdē tika pieņemts likums „Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību” ( Covid likums). Šā Likuma 8. un 9. pants paredzēja, ka: „8. pants. Ar Covid-19 izplatību saistītās ārkārtējās situācijas laikā ir aizliegts organizēt azartspēles un izlozes, izņemot interaktīvās azartspēles, skaitļu izlozes un momentloterijas; 9. pants. Uz šā likuma darbības laiku Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija aptur visas azartspēļu organizēšanas licences gan fiziskajās azartspēļu organizēšanas vietās (kazino licence, spēļu zāles licence, bingo zāles licence), gan interaktīvajā vidē un (vai) izmantojot elektronisko sakaru pakalpojumu starpniecību.”
Pamatojoties uz Covid likuma 9. pantu, ar IAUI 2020. gada 6. aprīļa lēmumu Nr. 2020/0161 „Par azartspēļu organizēšanas licenču apturēšanu” tika nolemts uz Covid likuma darbības laiku apturēt Iesniedzējai izsniegtās Licences darbību. Tādējādi sākot ar 2020. gada 8. aprīli azartspēļu organizatoriem bija liegta iespēja Latvijas Republikā organizēt azartspēles ne tikai fiziskajās telpās, bet arī interaktīvajā (online) vidē.
2020.gada 11.decembrī Latvijas Republikas Satversmes tiesa pasludināja spriedumu lietā Nr. 2020-26-0106 ar kuru likuma “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību” 8. un 9. pants, ciktāl tas nosaka IAUI pienākumu apturēt interaktīvo azartspēļu organizēšanu, tika atzīts par neatbilstošu Satversmes 1. pantam kopsakarā ar 105. panta pirmo un trešo teikumu.
2023.gada 21.decembrī ar Augstākās tiesas Senāta spriedumu lietā Nr. A420165220, SKA-272/2023 tika atstāts spēkā Administratīvās apgabaltiesas spriedums, ar kuru par prettiesisku tika atzīts arī uz likuma “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību” 8. un 9. pantu pieņemtais IAUI lēmums apturēt interaktīvo azartspēļu organizēšanas licenču darbību.
Tādējādi ar Satversmes tiesas un Augstākās tiesas Senāta nolēmumiem tika konstatēts gan Saeimas, gan arī IAUI pieņemto lēmumu prettiesiskums. Šo lēmumu rezultātā radīto zaudējumu kompensāciju, saskaņā ar Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likumu, ir pieprasījuši vairāki interaktīvo azartspēļu organizētāji.
Par LIAB:
Latvijas interaktīvo azartspēļu biedrība veicina nozares un valsts sektora sadarbību, definē un sniedz nozares viedokli valsts pārvaldes institūcijām, sadarbojoties arī normatīvo regulējumu izstrādē .
LIAB iestājas par atvērtu un godīgu tirgu visiem licencētajiem interneta azartspēļu uzņēmumiem Latvijā. Valsts un visas sabiedrības interesēs ir veidot atvērtu, regulētu un atbildīgu interaktīvo azartspēļu vidi, kur iedzīvotājiem ir iespēja saņemt pakalpojumu no regulētiem un atbildīgiem tiešsaistes azartspēļu uzņēmumiem.
LIAB darbojas lai veidotu mūsdienīgu, tehnoloģiski attīstītu un sociāli atbildīgu nozari, kā arī veicinātu saprātīgu interneta azartspēļu patēriņu.
Kopš 2019. gada katrs LIAB biedrs paraksta Latvijas interaktīvo azartspēļu nozares atbildības kodeksu, apņemoties nodrošināt klientiem vairākus papildu aizsardzības rīkus, ar nolūku maksimāli samazināt atkarības rašanās iespējas. Kodekss tiek papildināts un parakstīts reizi gadā, ar pēdējo kodeksa redakciju var iepazīties šeit: https://liab.lv/spele-atbildigi/.