Starptautiskā darba grupa, ko 5. februārī organizē Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU), ir veltīta ilgtspējīgu un inovatīvu apkures un dzesēšanas risinājumu apzināšanai, īpaši zemas temperatūras siltumtīklu kontekstā.
Starptautiskā darba grupa būs vērsta uz konkrētu risinājumu identificēšanu, kas palīdzētu mazināt emisijas un uzlabot energoefektivitāti ne tikai Vidzemē, bet arī citos Eiropas reģionos. Diskusijās piedalīsies pašvaldību pārstāvji, enerģētikas uzņēmumi, politikas veidotāji un akadēmiskās iestādes, veidojot starpdisciplināru pieeju šī projekta mērķu sasniegšanai.
Darba grupas ietvaros notiks dziļāka iepazīšanās ar labās prakses piemēriem, ko partneri apzinājuši savās valstīs un citviet Eiropā. Tiks prezentēti veiksmīgi zemas temperatūras siltumtīklu ieviešanas projekti no Latvijas, Lietuvas, Beļģijas, Polijas un citām valstīm, sniedzot praktisku ieskatu par risinājumiem, kas samazina enerģijas zudumus, veicina atkritumsiltuma un ģeotermālās enerģijas izmantošanu un uzlabo energoefektivitāti. Diskusiju mērķis ir arī izpētīt, kā šīs tehnoloģijas varētu tikt piemērotas Vidzemes reģionā un citās līdzīgās teritorijās projekta partnervalstīs.
RTU, kas ir vadošā izglītības un pētniecības institūcija Latvijā šajā jomā, sniegs būtisku ieguldījumu pasākuma zinātniskajā daļā. RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts vadīs diskusijas par zemas temperatūras siltumtīklu plānošanas pamatprincipiem, finansēšanas modeļiem un inovatīvām pieejām, kas ļauj efektīvāk izmantot pieejamos siltuma avotus. Universitātes pārstāvji arī prezentēs dinamiskās modelēšanas risinājumus, kas palīdz precīzi novērtēt enerģijas plūsmas un to ietekmi uz ilgtspējību.
Green4HEAT projekts, kas tiek īstenots Interreg Europe programmas ietvaros, ir vērsts uz ilgtspējīgas apkures un dzesēšanas sistēmu attīstību visā Eiropā. Tā kopējais budžets ir 1,885,058 EUR, no kuriem Vidzemes plānošanas reģiona budžets sastāda 179,314 EUR. Projekta mērķis ir uzlabot siltumapgādes sistēmu energoefektivitāti, palielināt atjaunojamo energoresursu izmantošanu un veicināt zaļo tehnoloģiju un inovāciju ieviešanu.
Vidzemes plānošanas reģiona dalība projektā ir cieši saistīta ar reģiona stratēģisko attīstības dokumentu mērķiem, kuros liela nozīme piešķirta videi draudzīgu risinājumu ieviešanai un ilgtspējīgai teritoriju attīstībai. Projekta rezultāti kalpos kā nozīmīgs resurss Vidzemes reģionālajā plānošanā, veicinot enerģētikas nozares modernizāciju un samazinot siltumnīcefekta gāzu emisijas. Starptautiskās darba grupas tikšanās rezultāti un secinājumi būs nozīmīgi projektam un sniegs ieguldījumu Vidzemes plānošanas reģiona attīstības un plānošanas dokumentu pilnveidošanā.
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Vidzemes plānošanas reģions un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.