DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

VPR turpina darbu pie kūdras ieguves vietu revitalizācijas – 14. aprīlī notiks otrā Konsultatīvās padomes sanāksme

Vidzemes plānošanas reģions 2025. gada 14. aprīlī plkst. 13.00 Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas telpās (Rīgā, Peldu ielā 25, 1. stāva zālē) organizēs nacionālās nozīmes projekta “Atbalsts vēsturisko kūdras ieguves vietu revitalizācijai” otro Konsultatīvās padomes sanāksmi. Tikšanās mērķis – turpināt profesionālu diskusiju par projekta ieviešanu, īpašu uzmanību pievēršot projektā plānoto rekultivācijas plānu izstrādei.

Sanāksmes laikā paredzēts iepazīstināt ar paveikto kopš projekta uzsākšanas, kā arī organizēt diskusiju par vēsturisko kūdras ieguves vietu rekultivācijas plānu izstrādi. Tiks skatīti jautājumi par plāna saturu, iekļaujamo teritoriju apjomu un īpašumtiesību dažādību, kā arī par efektīvāku plānu izstrādes procesu atbilstoši  Taisnīgas pārkārtošanās fonda nosacījumiem.

Dalībai sanāksmē aicināts pieteikties ikviens interesents - nozares eksperts līdz š.g. 10. aprīlim, rakstot uz e-pastu maija.rieksta@vidzeme.lv.

Kopš projekta uzsākšanas 2024. gada 1. oktobrī ir sperti pirmie soļi, lai apzinātu vēsturiskās kūdras ieguves vietas un sagatavotu tām atbilstošus revitalizācijas risinājumus.

Projektā ietvaros gandrīz pabeigta vēsturisko kūdras vietu datu inventarizācija četros plānošanas reģionos – Kurzemes, Latgales, Zemgales un Vidzemes. Ir apzinātas visas pašvaldībām, privātpersonām un juridiskām personām piederošās vēsturiskās kūdras ieguves vietas, kā arī no dažādiem datu avotiem iegūta informācija par šo teritoriju stāvokli, lai varētu izdarīt secinājumus par piemērotākajām rekultivācijas metodēm. Tāpat apzinātas arī tās teritorijas, kurās rekultivācija jau notikusi dabiskā ceļā.

Nesen projektā noslēdzies darbs pie nodevuma izstrādes par kūdras sadedzināšanas iekārtām siltumapgādes nodrošināšanai pašvaldībās, kurā identificētas divas pašvaldības – Līvāni un Priekuļi –, un tām izstrādātas alternatīvas pārejai uz citiem kurināmā veidiem.

Konsultatīvā padome vienkopus pulcē nozaru pārstāvjus no valsts pārvaldes, akadēmiskās vides un nozares organizācijām, tostarp Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas, Klimata un enerģētikas ministrijas, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava", Latvijas Universitātes, Latvijas Kūdras asociācijas, Latvijas Pašvaldību savienības,  Latvijas Vides, Ģeoloģijas un meteoroloģijas centra, Dabas aizsardzības pārvaldes, plānošanas reģioniem, LVM Zemes dzīlēm, un Valsts vides dienesta. Tās uzdevums ir konsultatīvi atbalstīt projekta virzību, sniedzot viedokļus, priekšlikumus un izvērtējumu par paredzētajiem soļiem.

Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam 6.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Pārejas uz klimatneitralitāti radīto ekonomisko, sociālo un vides seku mazināšana visvairāk skartajos reģionos" 6.1.1.1. pasākuma "Atteikšanās no kūdras izmantošanas enerģētikā" ietvaros.

Projekta  īstenošanas teritorijas ir atbilstošas Taisnīgas pārkārtošanās teritoriālajam plāna tvērumam, kurš nosaka Taisnīgas pārkārtošanās fonda finansējuma pieejamību Kurzemes, Latgales, Vidzemes un Zemgales statistiskajiem reģioniem saskaņā ar 2022. gada 25. novembrī spēkā esošo statistiski teritoriālo vienību nomenklatūru NUTS 3. līmenī.

Projektā netiek ietvertas teritorijas, kas atrodas Rīgas un Jūrmalas valstspilsētās, Ādažu, Limbažu, Ogres, Ropažu, Ķekavas, Mārupes, Olaines, Salaspils, Saulkrastu, Siguldas un Tukuma novados.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI