DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
04. decembrī, 2024
Lasīšanai: 10 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

2024. gada 9 mēneši Austrumu slimnīcā: arvien aug pacientu, operāciju, vizīšu skaits, tiek meklēti efektivizācijas risinājumi 

Arī 2024. gada 9 mēnešos pieaudzis Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) ārstēto pacientu, veikto operāciju un izmeklējumu skaits. 3. ceturksnī veikts ievērojams darbs, lai efektivizētu darbu un nodrošinātu pacientiem atbilstošu ārstniecību un aprūpi arī pieaugošo izmaksu un ierobežotā budžeta apstākļos, pārplānotu konsultācijas un izmeklējumus atbilstoši piešķirtajam finansējumam, kā arī plānotu pierakstus 2025. gadam. Austrumu slimnīca aktīvi ieviesa inovācijas, gan veicot unikālas operācijas, gan uzsākot vairākus pilotprojektus onkoloģisko pacientu precīzai un mērķētai ārstēšanai, kā arī nodrošināja zinātnes un izglītības projektu īstenošanu un jaunu ārstniecības pieeju ieviešanu. Pārskata periodā apritēja divi gadi, kopš Austrumu slimnīca sniedz palīdzību ievainotajiem Ukrainas karavīriem un civiliedzīvotājiem. 

2024. gada 9 mēnešos Austrumu slimnīcā stacionāri ārstēti 46 555 pacienti, stacionāro pacientu skaitam palielinoties par 3,6% jeb 1630 pacientiem, salīdzinot ar 2023. gada 9 mēnešiem, liecina Austrumu slimnīcas 9 mēnešu operatīvais pārskats. Šajā periodā Austrumu slimnīcā veiktas 44 722 operācijas jeb par 17,06% vairāk nekā 2023. gada 9 mēnešos, kad īstenotas 38 203 operācijas. Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā apkalpoti 69 011 pacienti, un tas ir par 6237 pacientiem jeb 9,9% vairāk nekā 2023. gada 9 mēnešos. Neatliekamo pacientu skaits turpina palielināties. 

Dienas stacionāros apkalpoto pacientu skaits pieaudzis par  879 pacientiem jeb 11,7%. Vislielākais pacientu skaits bijis oftalmoloģijas, ķīmijterapijas, ķirurģijas un hemodialīzes dienas stacionāros. Audzis arī dienas stacionāros veikto operāciju skaits, kas  pārskata periodā salīdzinājumā ar 2023. gada 9 mēnešiem ir pieaudzis par 7,2% – no 24 752 operācijām līdz 26 533 operācijām.  

Pārskata periodā ambulatori nodrošinātas 249 267 vizītes/konsultācijas: ambulatoro pakalpojumu apjoms, salīdzinot ar 2023. gada 9 mēnešiem, ir pieaudzis par 13,7% jeb 30 078 vizītēm/konsultācijām. Attālināti sniegto konsultāciju skaits ir pieaudzis par 73,6%: 2024. gada 9 mēnešos sniegtas 52 730 attālinātās konsultācijas jeb 21% no visām ambulatorajām vizītēm/konsultācijām, bet 2023. gada 9 mēnešos – 30 374 attālinātās konsultācijas. Visvairāk attālinātās konsultācijas 9 mēnešos snieguši uztura speciālisti un medicīnas māsas klīniskās barošanas jautājumos (33%), infektologi (11%), dermatologi venerologi (7%) un hematologi (6%).  

Ambulatoriem pacientiem, tajā skaitā dienas stacionāra pacientiem, veikto laboratorisko izmeklējumu skaits 9 mēnešos, salīdzinot ar 2023. gada attiecīgo periodu, ir pieaudzis par 17%, nodrošinot 949 346 izmeklējumus. 

Austrumu slimnīcas Radioloģijas centrā 9 mēnešos veikts par 6,4% lielāks izmeklējumu skaits: 179 436 izmeklējumi pret 168 708 izmeklējumiem 2023. gada 9 mēnešos. Tas panākts, aktīvi strādājot pie rindu aizpildīšanas sadarbībā ar slimnīcas Klientu apkalpošanas centru, regulāri pārskatot plānotos izmeklējumu veidus un metodes un tos pielāgojot pieprasījumam un pieejamajiem resursiem. Saistībā ar valsts apmaksāto pakalpojumu  nosacījumu maiņu pārskata periodā lielākā apjomā tika nodrošināta virskvotas pakalpojumu sniegšana, piemēram, datortomogrāfijas virskvotas pakalpojumi sniegti par 20% vairāk, nekā sākotnēji plānots. 

3. ceturksnī Austrumu slimnīcā veikts ievērojams darbs, lai pārplānotu konsultācijas un izmeklējumus atbilstoši piešķirtajam finansējumam, kā arī plānotu pierakstus 2025. gadam. 

“Aizvadītajos trīs ceturkšņos un jau pēc pārskata perioda beigām līdz decembrim mēs redzam, ka pacientu plūsma Austrumu slimnīcā nemazinās. Pamatā mēs runājam par neatliekamajiem pacientiem, kam nepieciešama nekavējoša palīdzība akūtās situācijās, taču vienlaikus vērojama tendence, ka mūsu slimnīcas pakalpojumus arvien vairāk pacientu izvēlas arī situācijās, kad iespējamas alternatīvas. Pacienti uzticas mūsu augsti izglītotajiem un kvalificētajiem speciālistiem, un mēs varam sniegt viņiem nepieciešamo palīdzību. Tāpēc slimnīcā aktīvi meklējam risinājumus, kā efektivizēt procesus un nodrošināt pacientu vajadzībām atbilstošu ārstniecību un aprūpi arī pieaugošo izmaksu un ierobežotā budžeta apstākļos. Tas prasa gan radošu pieeju, gan darbinieku lielu iesaisti, par ko vēlos pateikt paldies visiem mūsu kolēģiem. Paldies arī mūsu pacientiem par uzticību, kas mums ir liels stimuls turpināt uzlabot sava darba kvalitāti!,” uzsver Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs. 

Pacientu skaita pieaugumu apliecina arī Austrumu slimnīcas Kontaktcentra darbs: 9 mēnešos apstrādāto kontaktu skaits ir par 18% lielāks nekā iepriekšējā gada atbilstošajā periodā. Palielināts ar e-vides pierakstu pieejamo vizīšu ārstu klāsts, un klienti šādā veidā vizītēm pierakstījušies par 30% vairāk. 9 mēnešos robotizēto atgādinājumu apjoms palielināts par 54%. Saņemot robotzvanus, kā arī radot iespējas pacientiem atteikt vizītes vairākos kanālos, par 6% ir palielinājies atcelto vizīšu skaits: 6596 pacienti tās atcēluši laikus, tādējādi ļaujot ātrāk pierakstīties citiem klientiem.  

Pārskata periodā Austrumu slimnīcā īstenotas vairākas inovatīvas operācijas un izmeklējumi, no tām 3.ceturksnī – augustā:  

  • iespaidīga izmēra labās nieres audzēja izņemšana, kā arī audzēja skarto orgānu funkcionalitātes atjaunošana. Pacientam izņemts 21 kilogramu smags audzējs, un tas ir līdz šim smagākais audzējs, kas izņemts Austrumu slimnīcā un, visticamāk, Latvijā; 
  • pirmoreiz pielietots intraoperatīvais starotājs sarežģītas sarkomas audzēja operācijas laikā. Pirms operācijas multidisciplinārā konsīlijā  izvērtējot pacientei efektīvākās un saudzīgākās ārstēšanas iespējas, kā arī skrupulozi saplānojot operācijas norises posmus, izdevies panākt pacientes atlabšanu pēc galēji smaga un šķietami bezcerīga veselības stāvokļa.

Austrumu slimnīcā pārskata periodā uzsākta trīs pilotprojektu īstenošana, kas sākotnēji iesniegto 124 pilotprojektu konkurencē guvuši atbalstu Nacionālā veselības dienesta “Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorijas” atklātajā atlasē Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna ietvaros. Tie saistīti ar inovatīviem un zinātniski aprobētiem risinājumiem mērķētai un personalizētai onkoloģisko saslimšanu diagnostikai un ārstēšanai: Inoperablu ļaundabīgu audzēju augstas precizitātes robotizētas perkutānās termālās ablācijas laboratorija; Jaunu molekulāri ģenētisko diagnostikas metožu ieviešana personalizētai krūts vēža pacientu ārstēšanai Latvijā; Jaunu augsti efektīvu molekulārās patoloģijas diagnostikas metožu un pakalpojumu ieviešana precīzijas medicīnas attīstīšanai onkoloģijas jomā. Projektu ieviešana radītu ne tikai būtiskus ieguvumus pacientiem, nodrošinot onkoloģisko pacientu ārstēšanu atbilstoši starptautiskajām vadlīnijām, bet arī samazinātu veselības aprūpes un cilvēkresursu izmaksas, kā arī uzlabotu pakalpojumu pieejamību un kvalitāti. 

9 mēnešos aktīvi strādājis arī Austrumu slimnīcas Mācību centrs, organizējot 154 tālākizglītības pasākumus jeb par 7,7% vairāk nekā 2023. gada attiecīgajā periodā. Tālākizglītības pasākumos apmācīto dalībnieku skaits šajā laikā palielinājies par 23,9%, sasniedzot 7686 dalībniekus. Septembrī Austrumu slimnīcā notika pirmā Pasaules sepses dienai veltītā mācību konference, apspriežot jaunākās metodes sepses agrīnai diagnostikai un efektīvai ārstēšanai, daloties zinātniskajās atziņās un pieredzē.  

Pārskata periodā Austrumu slimnīcas speciālisti publicējuši 96 zinātniskās publikācijas izdevumos, kas citētas “Scopus” vai “Web of Science” starptautiskajās datu bāzēs, no kurām ievērojama daļa izdevumos ar augstu starptautisku reitingu: piektā daļa zinātnisko rakstu ir publicētas žurnālos ar ietekmes faktoru lielāku par 5 (IF5). Būtiska šo publikāciju daļa veidota kopā ar ievērojamiem ārvalstu speciālistiem vai Latvijas pētniecības organizāciju zinātniekiem. 

2024. gada augustā apritēja divi gadi, kopš Austrumu slimnīcas mediķi un atbalsta personāls aktīvi atbalsta Ukrainu, sniedzot palīdzību gan smagi ievainotajiem karavīriem, gan citiem cietušajiem. Līdz 2024. gada septembra beigām uzņemts 341 pacients, no kuriem tālāka ārstēšanās Austrumu slimnīcas specializētajās klīnikās nodrošināta 34 smagus kara ievainojumus guvušajiem pacientiem. 

9 mēnešos turpinājušies stacionāra “Gaiļezers” 9. korpusa ārstniecības nodaļu atjaunošanas darbi, ēkas izbūves darbi Diagnostiskās radioloģijas nodaļas plūsmu nodalīšanai, kā arī darbs pie stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” rezerves operāciju bloka un nodaļu atjaunošanas būvprojekta detalizācijas.  

Savukārt digitālās transformācijas virzībā trīs klīniskās universitāšu slimnīcas attīstījušas sadarbību, piemēram, kopš gada sākuma nodrošinot radioloģijas izmeklējumu apmaiņu, kā arī veicot izpēti un prasību analīzi vēža platformas datu apmaiņai starp klīniskajām universitāšu slimnīcām un īstenojot citus sadarbības projektus.  

Austrumu slimnīcas trīs ceturkšņu tendences turpinās arī gada pēdējos mēnešos, augot pacientu plūsmai visos ārstniecības segmentos. Austrumu slimnīcas personāls ar augstu profesionalitāti nodrošina nepārtrauktu pakalpojumu sniegšanu, vienlaikus stiprinot universitātes līmeņa slimnīcas virzību ārstniecībā, izglītībā un zinātnē. 

 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI