Delegācijā būs pašvaldību un plānošanas reģiona darbinieki, kas ikdienā strādā ar uzņēmējdarbības atbalsta, attīstības un plānošanas jautājumiem. No katras pašvaldības aicināti piedalīties divi pārstāvji, tostarp viens pašvaldības domes pārstāvis, lai nodrošinātu gan praktisku, gan stratēģisku skatījumu uz pašvaldību attīstības jautājumiem.
Trīs dienu laikā delegācija apmeklēs Setubalas atvērto inovāciju centru, iepazīs Reģionālo inovāciju platformu, dažādus pētniecības un attīstības projektus, kas īstenoti viedās specializācijas stratēģijas ietvaros. Tāpat delegācija apmeklēs biznesa un sociālās uzņēmējdarbības inkubatorus Setubalas un Bareiro pilsētās.
Plānotā programma ļaus ieskatīties vietējo jaunuzņēmumu darbībā, kuri viesiem no Latvijas sniegs īsas prezentācijas par savām idejām (pitches). Šīs prezentācijas piedāvās iespēju saprast, kā jaunuzņēmumi var veicināt ekonomisko izaugsmi un stiprināt reģiona konkurētspēju, piedāvājot inovatīvus risinājumus aktuāliem reģionālās attīstības izaicinājumiem. Pašvaldību pārstāvji varēs iepazīties ar praktiskiem piemēriem, kā idejas tiek pārvērstas reālos projektos, un uzzināt, kā uzņēmēji saredz pašvaldību lomu uzņēmējdarbības veicināšanā.
Vizītes laikā tiks apskatīti nacionālā līmeņa uzņēmējdarbības un inovāciju ekosistēmas elementi, kā arī iepazīti augstākās izglītības tīkli, kas veicina uzņēmējdarbības kultūras attīstību.
Īpaša uzmanība tiks pievērsta mācību programmu pielāgošanai darba tirgus vajadzībām un sabiedrības iesaistei uzņēmējdarbības aktivitātēs. Pašvaldību speciālisti vizītes laikā tiks iepazīstināta ar sabiedrības iesaistes iespējām uzņēmējdarbības un inovāciju aktivitāšu veicināšanā, analizējot, kā šāda līdzdalība palīdz radīt dzīvotspējīgus projektus un ilgtspējīgus risinājumus.
Programmā iekļauta arī apaļā galda diskusija starp Vidzemes un Setubalas reģionu pārstāvjiem par reģionālo inovāciju centru lomu ekonomiskās izaugsmes un ilgtspējīgas attīstības veicināšanā. Plānots pārrunāt, kā reģionālie inovāciju centri var stiprināt sadarbību starp pašvaldībām, uzņēmumiem un akadēmisko vidi, kā arī par to, kā efektīvāk pašvaldībām izmantot savu potenciālu, lai veidotu inovatīvu un konkurētspējīgu vidi un uzlabot sniegto publisko pakalpojumu kvalitāti. Abas puses ir ieinteresētas arī diskusijā par grūtībām, ar kurām saskaras pašvaldības, uzņēmumi un augstskolas kopīgu risinājumu meklējumos sadarbības un inovāciju veicināšanai.
Vizītes laikā Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvji iepazīstinās ārvalstu sadarbības partnerus ar organizācijas galvenajiem mērķiem un uzdevumiem, īpaši uzsverot nesen dibinātā Vidzemes Atvērto inovāciju centra aktivitātes. Uzmanība tiks pievērsta sadarbībai ar pašvaldībām kā būtiskam priekšnoteikumam inovāciju un attīstības iniciatīvu veiksmīgai ieviešanai.
Vizīte uz Setubalas reģionu Portugālē izvēlēta, ņemot vērā abu reģionu līdzības un kopīgās attīstības prioritātes. Tāpat kā Vidzemē, arī Setubalā tiek ieviesta viedās specializācijas stratēģija (RIS3), un abiem reģioniem ir vairāki vienojoši prioritārie sektori – zilā bioekonomika, veselība un rekreācija, transports un mobilitāte, radošās industrijas, tūrisms un viesmīlība. Šo jomu attīstība un izaugsme ir saistoša arī Vidzemes reģiona pašvaldībām. Turklāt abi reģioni ir salīdzināmi teritoriālā sadalījuma ziņā un saskaras ar līdzīgiem reģionālās attīstības izaicinājumiem. Abus reģionus vieno arī cieša sadarbība starp to universitātēm – Setubalas Politehnisko institūtu un Vidzemes Augstskolu, kas kopīgi darbojas E³UDRES² Eiropas universitāšu aliansē. Šis tīkls veicina sadarbību pētniecības, mācību un inovāciju jomās, tādējādi nostiprinot savstarpējo pieredzes apmaiņu un abu reģionu attīstības potenciālu.
Pieredzes apmaiņas vizīte tiek organizēta Eiropas Savienības Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna investīcijas 3.1.1.2.i. “Pašvaldību kapacitātes stiprināšana to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai” ietvaros.
Šī vizīte ir būtisks solis, lai nodrošinātu pašvaldību spēju sniegt iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus, vienlaikus stiprinot reģionālo attīstību un ekonomisko izaugsmi.
Projekta finansējuma saņēmējs un vadošais partneris ir Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija.
Projekta mērķis ir celt pašvaldību kapacitāti to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai administratīvi teritoriālās reformas kontekstā, lai pašvaldības spētu nodrošināt tām likumos noteikto autonomo funkciju izpildi salīdzināmā kvalitātē un pieejamībā, kā arī spētu sniegt iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus par samērīgām izmaksām atbilstoši aktuālajām demogrāfiskajām tendencēm.