DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. novembrī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ārlietas

UNESCO Mediju partnerības forumā Parīzē diskutē par pirmiedzīvotāju mediju aizsardzību un ilgtspēju

Pārstāvji no 29 valstīm un 44 pirmiedzīvotāju medijiem 2024. gada 26. un 27. novembrī pulcējas Parīzē, Francijā, UNESCO galvenajā mītnē, lai diskutētu par pirmiedzīvotāju mediju aizsardzību un ilgtspēju, kas ir vitāli svarīga gan mediju plurālismam, gan dažādu etnisko grupu pilnvērtīgai līdzdalībai sabiedriskajos un politiskajos procesos.

Latviju forumā “Ekspertu sanāksme un mediju partneru forums par pirmiedzīvotāju medijiem” pārstāv žurnāliste, bijusī Latvijas pārstāve Apvienoto Nāciju organizācijas Izglītības Zinātnes un Kultūras organizācijas (UNESCO) Komunikācijas attīstības programmā Rita Ruduša.

UNESCO Mediju partnerības foruma mērķis ir veicināt mediju profesionāļu dialogu, lai uzlabotu pirmiedzīvotāju piekļuvi informācijai un pirmiedzīvotāju mediju sadarbību un kvalitāti. Konferencē piedalās vadošie mediju un pirmiedzīvotāju eksperti, kuri divu dienu diskusijās analizē labo praksi pirmiedzīvotāju pārstāvniecībā medijos un uzklausa pirmos rezultātus globālajam UNESCO pētījumam “Par pirmiedzīvotajiem medijos” (Study on Indigenous People in Media), kā arī izstrādā konkrētas rekomendācijas tam, kā efektīvāk iedzīvināt Apvienoto Nāciju Oganizācijas Deklarācijas “Par pirmiedzīvotāju tautu tiesībām” 16. pantu. Pants skan šādi: “Pirmiedzīvotājiem ir tiesības dibināt savus plašsaziņas līdzekļus savās valodās.. Valstīm jāveic efektīvi pasākumi, lai nodrošinātu, ka valstij piederošie mediji pienācīgi atspoguļo pirmiedzīvotāju kultūras daudzveidību..”.

R. Ruduša  bija viena no foruma paneļdiskusijas “Pirmiedzīvotāju balsis caur brīviem, neatkarīgiem un uzticamiem medijiem” vadītājiem un stāstīja par Latvijas ieguldījumu sava pirmiedzīvotāju mantojuma saglabāšanā un mediju veidošanā. Latvijas pienesums foruma rekomendācijām ir ierosinājums ieviest atbalsta mehānismus pirmiedzīvotāju mediju izveides veicināšanai. Lībiešu valoda saskaņā ar UNESCO Pasaules valodu atlantu ir kritiski apdraudēto valodu kategorijā, un tās ilgtspējai būtiski ir nodrošināt ne tikai lībiešu kultūras pārstāvniecību sabiedriskajos medijos, bet arī iespēju izdot savu mediju.

R. Rudušas dalība konferencē ir turpinājums Latvijas pārstāvniecības UNESCO atbalstam ANO Starptautiskai pirmiedzīvotāju valodu desmitgadei.

ANO Starptautiskā pirmiedzīvotāju valodu desmitgade (2022–2032) ir ANO izsludināts un UNESCO administrēts desmit gadus ilgs iniciatīvu un pasākumu kopums, kas paredzēts uzmanības pievēršanai pasaules valodu daudzveidībai, it īpaši pirmiedzīvotāju valodām, kas veido lielāko daļu no aptuveni 7000 pasaulē runātajām valodām, taču vienlaikus ir arī pastāvīgi apdraudētas. Latvija un lībieši ir aktīvi iesaistījušies desmitgades gatavošanā – šobrīd desmitgades globālajā iniciatīvas grupā Latviju pārstāv LU Lībiešu institūta direktors Valts Ernštreits.

Projekts īstenots publiskās diplomātijas programmā Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomē lobija kampaņas atbalstam, ar mērķi nodrošināt Latvijas sekmīgu ievēlēšanu ANO Drošības padomē uz laiku no 2026. līdz 2027. gadam, kur Latvija kandidē pirmo reizi. Kampaņas moto – “Kopā par mieru un noturību”. Dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un aizstāvēšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu pasaules mieram un noturībai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI