Nozares atbildīgajām iestādēm esošā valsts budžeta ietvaros ir nepieciešams nodrošināt iedzīvotājiem gan neatliekamo, gan plānveida pakalpojumu pieejamību, savukārt slimnīcām jāseko līdzi valsts apmaksāto pakalpojumu plūsmas sabalansēšanai atbilstoši pieejamajam finansējumam visa gada garumā. NVD regulāri uzrauga finanšu līdzekļu izlietojuma atbilstību plānotajam un laikus informē slimnīcas, ja konstatētas pārstrādes. Proti, ja slimnīcas izdevumi pārsniedz attiecīgā perioda plānu. Šogad pēc deviņu mēnešu pārskata konstatēts, ka sniegto pakalpojumu apjoms pārsniedzis plānoto par nepilniem 3%, kas ir 11,6 miljoni eiro.
Ņemot vērā valsts finanšu prioritātes šim un nākamajam gadam, Veselības ministrija (VM) un NVD jau pavasarī slimnīcas informēja un mudināja rūpīgāk sekot līdzi finansējuma izlietojumam, vēršot uzmanību, ka papildu finansējums šogad netiek plānots, tādēļ ļoti svarīgi ievērot plānošanu saskaņā ar līguma nosacījumiem un pieejamajiem finanšu resursiem, kas šim gadam ir par teju 15 % vairāk. Vienlaikus esošā finansējuma ietvaros, sadalot atsevišķās slimnīcu pakalpojumu programmās neizmantotos resursus, slimnīcām novirzīti vairāk nekā 7 miljoni eiro.
2024. gadā stacionārās veselības aprūpes pakalpojumu apmaksai kopumā paredzēti aptuveni 677 miljoni eiro. Šis finansējums plānots visam gadam un apjoms balstīts uz katras ārstniecības iestādes iepriekšējā gadā sniegto pakalpojumu apjomu. Slimnīcu uzdevums ir katru mēnesi izmantot aptuveni 1/12 no gadam plānotā budžeta.
NVD informē, ka 2025. gadā nav plānots samazināt plānoto pakalpojumu apjomu. Vienlaikus regulāri tiek izvērtēta esošo pakalpojumu pieejamība un efektivitāte, kā arī tiek turpināts pilnveidot pakalpojumu sniegšanas nosacījumus, lai nodrošinātu pēc iespējas labāku veselības aprūpi iedzīvotājiem.
Ņemot vērā pakalpojumu struktūras izmaiņas un pacientu skaita pieaugumu, NVD, uzklausot slimnīcu priekšlikumus, plāno nākamajā gadā pilnveidot pakalpojumu vērtēšanas un plānošanas kārtību. Līguma apjoma noteikšanā tiks ņemts vērā iepriekšējā periodā faktiski veiktais pakalpojumu apjoms, paredzot iespēju tā pieaugumam līdz 10 %. Jāatzīmē, ka, īstenojot šādu kārtību, pastāv riski, ka plānotais apjoms var pārsniegt pieejamo finansējumu. Lai rastu optimālākos risinājumus, kas orientēti uz pacientu vajadzībām, plānots turpināt sadarbību ar nozari, pārskatot tarifus, apmaksas nosacījumus un pakalpojumu apjomus.