DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

SPKC pateicas ģimenes ārstiem par viņu ieguldījumu vēža skrīninga veicināšanā

Publicitātes attēls

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) noskaidrojis aktīvākās ģimenes ārstu prakses, kuru pacienti visvairāk izmantojuši iespēju veikt valsts apmaksātos vēža skrīningus. Par ieguldīto darbu onkoloģisko slimību profilaksē  aktīvākās prakses saņems pateicību un īpašu  atpazīstamības zīmi, kas pacientus iedrošinās vaicāt ārstam par valsts apmaksātā vēža skrīninga iespējām.

Tās ir prakses, kuru pacienti, pēc Nacionālā veselības dienesta (NVD) datiem,  aizvadītā gada laikā1 ir visaktīvāk apmeklējuši valsts apmaksātos vēža skrīningus, sekmējot agrīnu onkoloģisko slimību diagnostiku un ārstēšanu. Pamatā prakses darbs vērtēts pēc zarnu vēža skrīninga aptveres rezultātiem, jo ģimenes ārsta aicinājums un pamudinājums vistiešāk ietekmē šī skrīninga apmeklētību. Taču novērtēti arī dzemdes kakla, prostatas un krūts vēža skrīninga atsaucības rādītāji.

Ģimenes ārstu prakses tika sadalītas divas grupās – ar lielu  mērķa grupas skaitu (sākot no 542 pacientiem) un mazāku (no 100 līdz 541 pacientam).

Lielo prakšu grupā labākais sniegums bijis ģimenes ārsta Alekseja Baranova praksei Liepājā. Tai seko ārstes Aijas Graudiņas prakse Jēkabpilī, Aiņa Dzalba prakse Jaunsvirlaukas pagastā, Marijas Putras prakse Rēzeknē un Asjas Feltas ģimenes ārsta prakse Dundagā. Kopā lielo prakšu grupā apbalvotas 32 ārstu prakses.

Mazo prakšu grupā vislabāko rezultātu sasniegusi Aijas Smeķes prakse Liepas pagastā, Zigurda Ozoliņa prakse Alojā, Vadima Krimana prakse Aglonā, Indras Šapeles prakse Rīgā un Ingas Fjodorovas prakse Rēzeknē.

“Mūsu pieredze rāda – labākais veids, kā uzrunāt pacientus, ir tiešais zvans  un personīga saruna. Prakses māsiņas apzvana visus pacientus attiecīgajā vecuma grupā un uzaicina atnākt uz praksi pēc zarnu vēža testa komplekta. Cilvēki ir atsaucīgi, ieklausās. Kad atnāk, vīriešus pie reizes aicinām nodot arī PSA analīzi prostatas vēža skrīningam. Ja kāds neatnāk, zvanām vēlreiz un atgādinām,” pieredzē dalās ģimenes ārsts Aleksejs Baranovs. Viņa praksē 80% pacientu ir 60 un vairāk gadus veci, skrīninga mērķauditorija ir plaša un tās uzrunāšanā tiek ieguldīts liels darbs, kas dod rezultātu, stāsta ārsts.

“Ģimenes ārstu ieguldītais darbs, mudinot pacientus rūpēties par savu veselību  un iesaistīties agrīnā slimību atklāšanā,  sniedz būtisku pienesumu sabiedrības veselībai, sargājot dzīvības un uzlabojot dzīves kvalitāti, novēršot pacienta un viņa ģimenes locekļu ciešanas. Tāpēc sakām vislielāko paldies visiem ģimenes ārstiem un viņu komandām – medicīnas māsām un visiem iesaistītajiem, kuru profesionalitāte, empātija un atbalsts ir būtisks faktors pacientu motivēšanā un izglītošanā. Aicinām arī citas prakses sekot šim labajam piemēram, lai kopīgiem spēkiem mazinātu onkoloģisko slimību izplatību mūsu valstī,” uzsver SPKC Slimību profilakses nodaļas vadītāja Agnese Freimane.

Savukārt Ainis Dzalbs, ģimenes ārsts, kura prakse arī ir aktīvāko vidū skrīninga veikšanā, aicina visas rūpes par skrīninga nodrošināšanu negaidīt tikai no ģimenes ārsta, bet arī pacientiem pašiem būt aktīviem, jautāt ģimenes ārstam, kādi valsts apmaksātie skrīningi attiecīgajā vecumā cilvēkam pienākas, sekot pārbaužu rezultātiem un pārrunāt tos ar ģimenes ārstu.

Aktīvākās prakses skrīninga veicināšanā nominētas šoruden SPKC informatīvās kampaņas “Atrodi laiku, lai dzīvotu ilgāk” ietvaros.

Valsts apmaksātais vēža skrīnings palīdz agrīni atklāt onkoloģiskas  slimības un ļauj dzīvot ilgāk un kvalitatīvāk. Taču, kā liecina pētījumi, pacientiem ļoti nepieciešams ģimenes ārsta atbalsts un padoms.

Latvijā valsts apmaksāts ir:  

  • Krūts vēža skrīnings sievietēm vecumā no 50 līdz 70 gadiem 
  • Dzemdes kakla vēža skrīnings sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem  
  • Zarnu vēža skrīnings sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 līdz 74  gadiem 
  • Prostatas vēža skrīnings visiem vīriešiem vecumā no 50 līdz 75 gadiem, vīriešiem no 45 gadiem, ja ģimenē asinsradiniekam ir konstatēts prostatas vēzis. 

2023. gadā skrīninga atsaucība dzemdes kakla vēža skrīningam bija 55,2%, krūts vēža skrīningam – 36,1%, zarnu vēža skrīningam – 25,8%, prostatas vēža skrīningam – 80%2, liecina NVD dati.  Skrīninga atsaucības rādītāji pēdējos gados ir pieauguši, taču joprojām nesasniedz rādītājus, kas ir iekļauti Eiropas Komisijas vēža skrīninga vadlīnijās, lai skrīninga programmas varētu uzskatīt par efektīvām. 

1 Laika periodā no 01.07.2023. līdz 30.06.2024. zarnu vēža un prostatas vēža skrīningiem un laika periodā no 01.01.2024. līdz 30.06.2024. krūts vēža un dzemdes kakla vēža skrīningiem.

2 Visi veiktie PSA izmeklējumi periodā, izņemot ar diagnozēm C61 un Z03.161

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI