DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Mūsdienīga iespēja kvalitatīvai un elastīgai izglītībai: LU ievieš mikroapliecinājumus 

Latvijas Universitāte (LU) veiksmīgi ieviesusi mikroapliecinājumu sistēmu, piedāvājot plašākas un elastīgas iespējas apgūt īpaši darba devēju vajadzībām un katra individuālām interesēm atbilstošas, specifiskas zināšanas, prasmes un kompetences. Turpmāk par neliela apjoma kursu un moduļu apguvi ārpus pilnu studiju programmu klāsta varēs saņemt studiju kretīpunktiem pielīdzināmu zināšanu apliecinājumu, kas tiks ņemts vērā, nākotnē apgūstot studiju programmas pilnā apmērā. Pirmais mācību kurss, pēc kura apgūšanas tā dalībnieki saņems mikroapliecinājumu, sācies jau šodien – 8. novembrī. 

Mikroapliecinājumu ieviešana ir būtisks solis mūsdienīgas un studentcentrētas mācīšanās virzienā, kur tiek dota lielāka izvēles brīvība un iespēja veidot savu individuālo mācību ceļu. Kā skaidro LU Studiju inovāciju nodaļas vadītāja Mārīte Seile, straujās tehnoloģiju attīstības apstākļos mūsdienās ar vienreiz iegūtu izglītību vairs nepietiek. 

Kvalitatīva, elastīga un darba tirgum atbilstoša profesionālā pilnveide 

“Pieaugušajiem, kuri nav gatavi uzsākt mācības pilna apjoma klasiskajās studiju programmās, ir nepieciešams kvalitatīvs profesionālās pilnveides piedāvājums, kas spēj nodrošināt mērķtiecīgas un efektīvas prasmju atjaunošanas un pilnveides iespējas,” skaidro M. Seile. “Lai gan jau šobrīd ir pieejams plašs kursu klāsts, to kvalitāte ir ļoti nevienmērīga, un ne vienmēr kursos apgūtās zināšanas ir iespējams izteikt kredītpunktos, kas attiektos uz turpmākām studijām, ja rodas nepieciešamība vai vēlme studēt tālāk.”  

“Mūsdienu strauji mainīgajā darba tirgū aizvien pieaug pieprasījums pēc jaunām prasmēm un prasmju attīstības karjeras vidū. Mikroapliecinājumu ieviešana palīdz augstskolām veidot elastīgāku un darba tirgum atbilstošu piedāvājumu, kas ļauj koncentrētā veidā apgūt papildu prasmes gan studentiem, gan arī cilvēkiem, kas ir pabeiguši augstskolu pirms daudziem gadiem. Mikroapliecinājumu pieejas ieviešana augstākajā izglītībā ir Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) prioritāte,” par LU veikumu saka  IZM valsts sekretāra vietnieks Jānis Paiders.  

Pieaugušajiem nepieciešamas mācību iespējas, kas ir īsākas, operatīvas, ļaujot uzsākt mācības uzreiz, elastīgas pieejā un savienojamas ar darbu, mērķētas uz konkrētām prasmēm (gan tehniskām, gan personiskajām) un pielīdzināmas studiju kursiem. Daudzviet Eiropā šādus apliecinājumus pazīst kā microcredentials. Šādi mācību piedāvājumi papildina, nevis aizvieto klasiskās akadēmiskās izglītības programmas, nodrošinot profesionālo izaugsmi atbilstoši mūsdienu darba tirgus prasībām. Mikroapliecinājumu varēs saņemt par mācību apjomu 3 – 59 kredītpunktu apmērā. Mikroapliecinājumus sagatavos un izsniegs LU Profesionālās pilnveides akadēmija (PPA). 

Mūsdienīgā pieeja izglītībai mūža garumā paredz virzību uz mikropaliecinājumu atzīšanu Eiropas līmenī, līdzīgi kā tas pašlaik notiek ar studiju kursiem. Nākotnē katram iedzīvotājam vajadzētu būt savam digitālajam pieredzes “maciņam”, kurā uzkrātos visi cilvēka dzīves gaitā iegūtie mācību un citas pieredzes apliecinājumi, ļaujot tos savstarpēji kombinēt, apgūstot arvien jaunas darba tirgus pieprasījumam atbilstošas zināšanas un prasmes.  

Kā pirmo kursu mikroapliecinājuma iegūšanai LU piedāvā “Ievadu bioinfomātikā” 

Pirmais kurss, par kura apguvi tā dalībnieki saņems mikroapliecinājumu trīs kredītpunktu apjomā, ir LU Skaitliskās modelēšanas institūta (SMI) sagatavotais “Ievads bioinformātikā”. 

“Ģenētiskajai informācijai ir plašs pielietojums dažādās nozarēs, sākot ar biotehnoloģiju un farmāciju, turpinot ar kriminālistiku un veselības aprūpi, beidzot ar vides monitoringu un pētniecību. Šīs informācijas iegūšanas izmaksas strauji krītas, tādēļ iegūtie apjomi pieaug ģeometriskā progresijā un praktiskā izmantošana kļūst izdevīga jaunās situācijās. Jauni speciālisti, kas spēj kvalitatīvi apstrādāt ģenētisko informāciju, iegūt un jēgpilni interpretēt rezultātus, būs nepieciešami, lai veicinātu iepriekšminēto nozaru izaugsmi un konkurētspēju Eiropas un pasaules līmenī,” piedāvājuma nozīmību iezīmē kursa autors, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Bioinformātikas servisa centra pētnieks un LU SMI vecākais eksperts Raitis Pečulis.  

Mācības notiks no 8. novembra līdz 17. decembrim un to mērķauditorija ir zinātnieki un augstskolu pasniedzēji, kas vēlas papildināt savu pētījumu metodes ar ģenētisko datu analīzi, kā arī veselības aprūpes speciālisti, kuriem šīs prasmes palīdzētu pacientu slimību diagnostikā. Dalībnieki apgūs praktiskas prasmes ģenētiskās informācijas analīzē, izmantojot jomas standarta digitālos rīkus.  

Plašāks LU kursu un moduļu piedāvājums, par kuru pabeigšanu būs iespējams saņemt mikroapliecinājumus, būs pieejams no nākama gada sākuma. Plašāka informācija par mūžizglītības aktualitātēm būs pieejama LU tīmekļvietnē www.lu.lv 

Pirmais mikroapliecinājumu izmēģinājums notiek ar modernu apmācību kursu, kas izveidots un tikko aprobēts studiju procesā, īstenojot ES Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 2.3.1.1.i. investīcijas „Augsta līmeņa digitālo prasmju apguves nodrošināšana” finansēto projektu nr. 2.3.1.1.i.0/1/22/I/CFLA/003 “Augsta līmeņa digitālo prasmju apguve Latvijā augstas veiktspējas skaitļošanas tehnoloģiju jomā”. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI