Latviju ECAMP15 pārstāvēja Latvijas Universitātes Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes pārstāvji ‒ Atomfizikas un spektroskopijas institūta vadošais pētnieks Dr. Habil. Phys. Uldis Bērziņš, doktora kandidāts fizikā Arturs Ciniņš, Lāzeru Centra pētniece Mg. phys. Daniela Jarmacāne.
Latvijas zinātnieki iepazīstināja konferences dalībniekus ar iepriekšējā gadā kopā ar lielo zinātnes centru CERN un DESIREE kolēģiem veiktajiem atomāro sistēmu dinamikas un struktūras pētījumiem. Tajos tika pētīti izotopi, jonu paātrinātājos izmantojot lāzerus. Iegūtie rezultāti ir svarīgi gan fizikas fundamentālo likumu pārbaudē, gan tehnoloģijās un medicīnā. A. Ciniņš ziņoja par jaunu metodi atsevišķu atomu precīzai vadībai kvantu reģistros, kas palīdzēs uzlabot kvantu datoru darbību. Savukārt D. Jarmacāne demonstrēja aprēķinus, parādot, kā, izmantojot rubīdija atomus, iespējams uzlabot magnētiskā lauka mērīšanas jutību un precizitāti.
“Dalība šāda līmeņa konferencēs ir iespēja īsā laikā uzzināt jaunākās tendences fizikā, satikt vadošos zinātniekus un atzītus speciālistus savās jomās. Piedalīšanās ECAMP ir atzinība par pētnieciskā darba nozīmību un kvalitāti. Turklāt, lai iegūtu tiesības ziņot šāda līmeņa konferencēs, ir jāiztur stingra ekspertu veiktā atlase,” skaidro Atomfizikas un spektroskopijas institūta vadošais pētnieks U. Bērziņš.
15. Eiropas Atomu, molekulu un optiskās fizikas grupas konference ECAMP15 norisinājās no 29. jūnija līdz 5. jūlijam. ECAMP konferences reizi trijos gados rīko Eiropas Fizikas biedrība, tās mērķis ir veicināt fizikas attīstību Eiropā. Organizācija pārstāv ap 130 000 fiziķu no 42 valstīm.
Konferences laikā pasaules vadošie zinātnieki deviņos plenārajos referātos iepazīstināja ar sasniegumiem un nākotnes perspektīvajiem virzieniem savās jomās, fundamentālo fizikas likumu testos, antimatērijas pētījumos, superātru procesu novērošanā, vielu veidošanās starpzvaigžņu telpā, kvantu datoru un citās tehnoloģijās.
Šogad gada konferenci klātienē apmeklēja fiziķi no Eiropas valstīm, ASV, Japānas, Taivānas un citām valstīm. Izraēlas zinātnieki savus ziņojumus sniedza attālināti “Zoom” platformā. Konferenci atklāja Nobela prēmijas laureāte fizikā, Lundas Universitātes profesore Anna Lijē (Anne L’Huillier) ar plenāro referātu par ļoti īsu (attosekunžu) lāzera impulsu izmantošanu, lai novērotu elektronu kustību atomos. Konferences ietvaros notika grupas asambleja, kuras gaitā tika apkopoti svarīgākie rezultāti un notika valdes locekļu vēlēšanas un apspriesti organizatoriskie jautājumi. Konferences dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar Insbrukas Universitātes laboratorijām un sasniegumiem. Šobrīd universitātē tiek veikti globāli konkurētspējīgi pētījumi astrofizikas un astrodaļiņu fizikas, jonu un lietišķās fizikas, kā arī kvantu fizikas jomās.
Projekta finansētājs – Latvijas Zinātnes Padome (projekts Nr. Lzp-2023/1-0199 “Negatīvo jonu lāzeru fotoatraušanas spektroskopija”). Plašāk par projektu lasiet šeit.