“Genome of Europe” mērķis ir izveidot 100 000 Eiropas iedzīvotāju genoma datu kopu (Eiropas Genoma referenci) un tajā piedalās 29 Eiropas, t.sk. 26 Eiropas Savienības valstis. Latvijas dalība ir secīgs turpinājums jau iesāktai iniciatīvai Latvijā - Latvijas iedzīvotāju genoma references izveidei.
Latvijas iedzīvotāju references genomā iesaistījušies 3228 Latvijas iedzīvotāji, kuri atsaucās Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra aicinājumam ziedot savus DNS paraugus un kuri atbilda iekļaušanai minētajā datu kopā.
“Genome of Europe” ietvaros Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs veiks Latvijas iedzīvotāju references genoma datu kopas kvalitātes kontroli un pirmapstrādi, sagatavošanu un pievienošanu Eiropas Genoma referencei, atbilstoši vienotiem datu kvalitātes kritērijiem un datu plūsmas stratēģijai, monitorēs un testēs jaunākās nākamās paaudzes sekvencēšanas tehnoloģijas, veiks 300 no jauna iegūtu asins paraugu sekvencēšanu, kā arī veiks pilotpētījumus, piemēram, populācijas ģenētiskās struktūras izpēti, klīniski nozīmīgu, populācijai specifisku ģenētisko variāciju noteikšanu u.c. populācijai specifisku poliģenētisko risku aprēķinus, kas kopumā veicinās gan Eiropas, gan Latvijas iedzīvotāju genoma izpēti un genoma datu integrāciju klīniskajā praksē. Šo pasākumu veikšanai šodien Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centram piešķirts valsts līdzfinansējums – 151 686 eiro apmērā, kas ir 50% no kopējām izmaksām.
Jau esam ziņojuši, ka 2022. gada novembrī Veselības ministrija un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs parakstīja vienošanos par Latvijas iedzīvotāju genoma references izveidi, kas tiek finansēts no Eiropas Atveseļošanas fonda. Kopējais projekta finansējums ir 2 322 750 eiro, no kuriem 1 955 000 eiro nāk no Eiropas Atveseļošanas fonda, bet valsts budžeta līdzfinansējums ir 367 750 eiro. Dalība projektā “Genome of Europe” Latvijai dos iespēju būt vienai no pirmajām valstīm, kas uzsāks ievērojami kvalitatīvāku genoma datu ģenerēšanu populācijas ģenētiskās struktūras raksturošanai.
Pēdējo gadu laikā, pateicoties plašiem pētījumiem un DNS sekvencēšanas izmaksu samazinājumam, veselības aprūpē ir notikusi precīzijas medicīnas attīstība. Genoma informācijas izmantošana ļauj agrīnāk un precīzāk diagnosticēt slimības, izvēlēties piemērotāko terapiju, kā arī efektīvāk prognozēt medikamentu iedarbību un blakusparādību riskus. Pašlaik Latvijas ārsti un pētnieki ģenētisko analīžu interpretēšanai izmanto citu valstu genoma references datubāzes, kurās nav iekļauti Latvijas iedzīvotāju genoma dati.
Latvijas genoma references izstrāde noris atbilstoši Sabiedrības veselības pamatnostādnēm 2021.-2027. gadam, veicinot precīzijas medicīnas attīstību un uzlabojot veselības aprūpes kvalitāti Latvijā.