DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
30. oktobrī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika

Pilsoniskā sabiedrība uzsāk dialogu ar Eiropas parlamentā ievēlētajiem deputātiem

Kas būs aktuāls Eiropas Parlamentā pretkorupcijas un labas pārvaldības jomā nākamajos piecos gados? 2024. gada 11. oktobrī Eiropas Savienības mājā pilsoniskās sabiedrības organizācijas: biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna), Latvijas Pilsoniskā alianse, Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS (Providus) un Ārvalstu investoru padome Latvijā (FICIL) tikās ar diviem Eiropas Parlamentā ievēlētajiem Latvijas deputātiem – Mārtiņu Staķi (Progresīvie) un Reini Pozņaku (Apvienotais saraksts). Tiešsaistē pievienojās Ineses Vaideres (Jaunā Vienotība) biroja vadītāja Inta Višķere. Tiekoties ar deputātiem, pārrunājam Latvijai aktuālos jautājumus, par kuriem nākamajos piecos gados lems Eiropas Parlaments. 

Eiropas Parlamenta biroja vadītājs Latvijā Mārtiņš Zemītis norāda: “No Latvijas ievēlētie deputāti un viņu biroji novērtēja iespēju jaunievēlētā Eiropas Parlamenta sasaukuma sākumā satikties ar Latvijas pilsoniskās sabiedrības organizācijām. Deputāti un nevalstiskās organizācijas vienojās uzlabot savstarpējo sadarbību, laicīgi informēt viens otru par būtiskām likumdošanas iniciatīvām, īpaši pretkorupcijas un labas pārvaldības jomās.”

Delnas direktore Inese Tauriņa novērtē: “Pilsoniskās sabiedrības organizācijas ar šo tikšanos pauž vēlmi dibināt dialogu un attīstīt sadarbību ar Eiropas Parlamentā ievēlētajiem deputātiem. Mēs vēlamies ne tikai skaidrot savas bažas un nostājas konkrētos jautājumos, bet arī paplašināt deputātu izpratni un sniegt iespēju Latvijas nostājas vērtēt no pilsoniskās sabiedrības skatupunkta. Šāds dialogs ir būtisks gan jēgpilnai un pārdomātai Latvijas interešu pārstāvībai Eiropas Savienībā, gan arī sadarbības veicināšanai ar pilsonisko sabiedrību. Turklāt risināmo jautājumu ir tiešām daudz – ir jāveido neatkarīga ES ētikas iestāde ar reālām izmeklēšanas un izpildes pilnvarām, deputāti ir jāizglīto par lobēšanu un ko darīt, saskaroties ar neētisku lobēšanu.”

Tikšanās reizē Delna iepazīstināja ar Eiropas Savienības institūciju integritātes izaicinājumiem un trūkumiem lobēšanas regulējumā. Latvijas Pilsoniskā alianse kopā ar Providus skaidroja divu Eiropas Parlamenta un Padomes jaunizveidojamo direktīvu tvērumu un ietekmi uz pilsoniskās sabiedrības attīstību Latvijā un ES valstīs. Organizācijas prezentēja nostāju par tā saukto “ārvalstu aģentu” direktīvu, ar ko plānots izveidot saskaņotas prasības iekšējā tirgū attiecībā uz trešo valstu vārdā veiktas interešu pārstāvības pārredzamību, un direktīvu par Eiropas pārrobežu asociācijām. FICIL runāja par investīciju piesaisti un uzņēmējdarbības vides veicināšanu Latvijā.

Delna, LPA, Providus un FICIL aicina Eiropas Parlamenta deputātus ņemt vērā pilsoniskās sabiedrības organizāciju norādītos izaicinājumus un bažas, gan lemjot par ES institūciju godaprāta un lobēšanas caurskatāmības veicināšanu, gan par abu direktīvu apstiprināšanu. Pirms “ārvalstu aģentu” direktīvas priekšlikumu tālākas virzības ir nepieciešams veikt vispārēju izvērtējumu par piedāvāto risinājumu atbilstību izvirzītajiem mērķiem, lai nodrošinātu saprātīgu līdzsvaru starp ārvalstu ietekmes ierobežošanas pasākumiem un to ieviešanu, un pamattiesību ievērošanu. Ar tikšanās kopsavilkumu un rekomendācijām Eiropas Parlamentā ievēlētajiem deputātiem no Latvijas aicinām iepazīties šeit ->

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI