DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. jūlijā, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Sabiedrības iesaiste vides tīrības uzraudzībā pieaug, VIDES SOS pusgada laikā ziņots par 15% biežāk nekā pērn 

Publicitātes foto

Valsts vides dienests (VVD) šī gada pirmajā pusgadā saņēmis jau 2520 Vides SOS ziņojumus. Ir saskatāma par ~ 15% lielāka sabiedrības iesaiste vides tīrības uzraudzībā salīdzinoši ar pagājušā gada tādu pašu periodu. Nemainīgi, arī šogad, visbiežāk Vides SOS lietotnē tiek saņemti ziņojumi par vides piegružošanu ar atkritumiem, sastādot ~67% no kopējā ziņojumu skaita. Visbiežāk tika saņemti ziņojumi par sadzīves atkritumu un nolietoto riepu izmešanu mežā. 

“Analizējot saņemtos ziņojumus, redzams, ka pieaug gan sabiedrības, gan Vides SOS sadarbības partneru iesaiste vides aizsardzībā un piegružoto vietu sakopšanā. Starp tendencēm ar nožēlu jāsecina, ka šogad biežāk pamanām ziņojumus par azbesta šīfera izmantošanu kā ceļa segumu, kas ir ne vien aizliegta darbība, bet arī bīstama apkārtējai videi un cilvēka veselībai. Biežāk arī saņemam attēlus ar mežā izmestām lielgabarīta mēbelēm, būvgružiem un nolietotām riepām. Mums, kā sabiedrībai, ir jāsaprot, ka atkritumiem nav vietas mežā. Tos ir nepieciešams atbilstoši apsaimniekot, lai neradītu kaitējumu videi un mēs to spētu saglabāt tīru nākamajām paaudzēm. Vienlaikus, ir prieks par lielāku sabiedrības iesaisti – augsti vērtējam iedzīvotājus, kuri nestāv malā, bet iesaistās, ” par saņemtajiem ziņojumiem stāsta VVD Operatīvās koordinācijas centra vadītājs Elmārs Jasinskis. 

Sākot ar 2023.gadu, VVD Operatīvās koordinācijas centrs veic uzskaiti par to, kāda veida atkritumi ir redzami saņemtajos Vides SOS ziņojumos, līdz ar to, var secināt – saņemto ziņojumu skaits par vidē izmestiem bīstamajiem, būvniecības un lielgabarīta atkritumiem ir pieaudzis vairāk kā divas reizes. 

Izmantojot Vides SOS, iedzīvotāji ziņojuši arī par nelegāliem zvejas tīkliem upēs un ezeros, autokapsētām, nepareizu kūtsmēslu un notekūdeņu apsaimniekošanu, komersantu neatbilstošu darbību, ūdens un augsnes piesārņojumiem, un citiem gadījumiem, kad VVD vides un zvejas inspektoriem ir izdevies operatīvi pārbaudīt ziņojumus un pārkāpējus saukt pie atbildības. No visiem saņemtajiem Vides SOS ziņojumiem VVD kompetencē, apstiprinājušies jeb par pamatotiem atzīti teju 50% ziņojumu.  

Pirms dodies dabā – lejupielādē lietotni Vides SOS un kļūsti par vides sargu! Ziņot par pamanītiem vides pārkāpumiem iespējams, arī zvanot uz VVD Operatīvā koordinācijas centra tālruni +371 26338800. VVD aicina šo iespēju izmantot gadījumos, kad nepieciešama nekavējoša dienesta iesaiste pārkāpuma vai vides piesārņojuma novēršanā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI