DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. maijā, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses

Piecas personas, iespējams, nelikumīgi izlietojušas pašvaldības finansējumu Gulbenes novada bijušās izglītības iestādes pārbūves procesā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nodevis Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai kriminālprocesu, kurā ieguvis pierādījumus tam, ka Gulbenes novada pašvaldības amatpersona un četras fiziskas personas apstiprināja dokumentāciju par faktiski neizpildītiem būvdarbiem Gulbenes novada pašvaldības bijušās izglītības iestādes pārbūves procesā. Noziedzīgo nodarījumu rezultātā pašvaldībai, iespējams, radīts vairāk nekā 16 tūkst. eiro mantiskais zaudējums.

KNAB iegūtie pierādījumi liecina, ka būvuzņēmējs pēc Gulbenes novada pašvaldības amatpersonas lūguma sagatavoja Gulbenē esošās bijušās Bērzu pamatskolas pārbūves darbu izpildes aktu, kurā iekļāva darbus, kas nebija izpildīti. Starp neizpildītajiem darbiem bija iekļauta pārseguma siltināšana un atsevišķu konstrukciju, t.sk. iekšdurvju, montāža.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka būvdarbu vadītājs un divi būvuzraugi, apzinoties amatpersonas iniciēto prettiesisko darbību sekas, apstiprināja šo dokumentāciju. Savukārt dokumentācijas saskaņošanas noslēguma fāzē pašvaldības amatpersona viltoto darbu izpildes aktu parakstīja. Šo nelikumīgo darbību rezultātā pašvaldība apmaksāja kopsummā 16 474,35 eiro par faktiski neizpildītiem darbiem. 

Pirmstiesas izmeklēšanas rezultātā KNAB rosināja prokuratūru uzsākt kriminālvajāšanu pret valsts amatpersonu par bezdarbību un būvuzņēmēju par krāpšanu. Savukārt pret būvdarbu vadītāju un abiem būvuzraugiem – par  dokumentu viltošanu un viltotu dokumentu izmantošanu mantkārīgā nolūkā. Atbildība par šādiem noziedzīgajiem nodarījumiem paredzēta Krimināllikuma 319. panta pirmajā daļā, 177. panta pirmajā daļā un 275. panta otrajā daļā.

KNAB, 22. maijā nosūtot krimināllietas materiālus Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai, noslēdza pirmstiesas izmeklēšanu. Pašlaik prokuratūrai kā procesa virzītājai jālemj par šī gada 12. janvārī uzsāktā kriminālprocesa turpmāko virzību.

KNAB vērš uzmanību, ka kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību, un atgādina, ka nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos – sākot no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, līdz brīdim, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI