Spēkā esošais normatīvais regulējums paredz, ka vairākām valsts amatpersonas amata kategorijām to amata savienošanai ar citu amatu vai darbu nepieciešams saņemt iestādes vadītāja rakstveida atļauju. Atbalstītie grozījumi paredz, ka turpmāk publiskas personas iestādes vadītājs, izvērtējot attiecīgā valsts amatpersonas amata interešu konflikta riskus un amata izpildei nepieciešamo laiku, varēs noteikt tos valsts amatpersonas amatus, kuriem amatu savienošanai nav nepieciešams saņemt rakstveida atļauju. Piemēram, šāds lēmums varēs tikt pieņemts attiecībā uz pašvaldības policistiem, Nacionālo bruņoto spēku profesionālā dienesta karavīriem un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām, kurām ir speciālās dienesta pakāpes. Paredzams, ka tas varētu palīdzēt mazināt administratīvo slogu.
Līdzšinējā KNAB praksē ir novēroti gadījumi, kad persona iecelta kādā komisijā, komitejā vai padomē, kas rīkojas ar publiskas personas mantu vai veic uzraudzības vai kontroles funkcijas, nav bijusi informēta, ka tā ieguvusi valsts amatpersonas statusu un tai ir saistoši interešu konflikta novēršanas regulējumā noteiktie pienākumi, ierobežojumi un aizliegumi. Pieņemot grozījumus, Saeima lēmusi, ka turpmāk publiskas personas institūcijas vadītājam vai tā pilnvarotai personai būs pienākums paziņot valsts amatpersonai par iecelšanu amatpersonas amatā vai par amatpersonas statusa noteikšanu. Līdz šim normatīvais regulējums tikai paredzēja kārtību, kādā publiskas personas institūcijas vadītājam vai tā pilnvarotai personai jāsagatavo un jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam valsts amatpersonu sarakstus un to grozījumus.
Tāpat likumdevējs ir noteicis, ka tās valsts amatpersonas, kurām interešu konflikta novēršanas regulējums paredz speciālos valsts amatpersonas amata savienošanas ierobežojumus, turpmāk varēs valsts amatpersonas amatu savienot ne tikai ar pedagoga, zinātnieka, ārsta, profesionāla sportista vai radošo darbu, bet arī ar amatu izglītības iestādes konsultatīvajā institūcijā. Proti, ar amatu pirmsskolas, pamatizglītības, vidējās izglītības vai profesionālās ievirzes izglītības iestādes padomē. Turklāt, pieņemot šo KNAB iniciēto priekšlikumu, izpildīts viens no Korupcijas novēršanas un apkarošanas pasākumu plānā 2023.-2025. gadam ietvertajiem pasākumiem, kas cita starpā paredzēja izvērtēt iespēju ļaut savienot valsts amatpersonas amatu ar izglītības iestādes vecāku padomes locekļa pienākumu izpildi.
Izmaiņas interešu konflikta novēršanas regulējumā vērstas uz to, lai mazinātu interešu konflikta riskus un administratīvo slogu, kā arī veicinātu efektīvāku valsts amatpersonu pienākumu izpildi un sabiedrības uzticēšanos valsts pārvaldei.