DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. maijā, 2024
Lasīšanai: 2 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ārlietas

ES autonomie tirdzniecības pasākumi Ukrainas un Moldovas atbalstam pagarināti vēl uz vienu gadu

Eiropas Savienības Padome apstiprinājusi lēmumu uz vēl vienu gadu atcelt ievedmuitas nodokļu un tarifu piemērošanu Ukrainas un Moldovas eksportam uz ES.

Šāds lēmums kārtējo reizi apliecina ES nelokāmo politisko un ekonomisko atbalstu Ukrainai. Vienlaikus apstiprinātais lēmums paredz ES lauksaimnieku aizsardzību attiecībā uz atsevišķu lauksaimniecības produktu importu.

Turpinoties Krievijas agresijas karam un tā radītajiem ekonomiskajiem izaicinājumiem Ukrainai, ES turpina sniegt visaptverošu atbalstu, t.sk. izmantojot tirdzniecības instrumentus. Sniegtais atbalsts stiprina Ukrainas spēju eksportēt tās saražoto produkciju, tādējādi nodrošinot ekonomiskās darbības uzturēšanu un atbalstu valsts budžetam.

Ņemot vērā nozīmīgu noieta tirgu zaudējumu Krievijā, Baltkrievijā un Ukrainā un eksporta atkarību no tranzīta caur Ukrainas teritoriju, arī Moldovas ekonomika kopš Krievijas kara sākuma piedzīvo būtiskus izaicinājumus, īpaši zaudējumus izjūtot lauksaimniecības produktu eksportā.

ES autonomie tirdzniecības pasākumi (Autonomous Trade Measures, ATMs) Ukrainai tiks pagarināti no 2024. gada 6. jūnija līdz 2025. gada 5. jūnijam, savukārt Moldovai  no 2024. gada 25. jūlija līdz 2025. gada 24. jūlijam.

Vienlaikus attiecībā uz importu no Ukrainas šajā periodā darbosies divi papildu mehānismi ES tirgus aizsardzībai:

  • drošības mehānisms, kas attiecas uz visām precēm un paredz ātru korektīvu darbību īstenošanu gadījumos, kad negatīvi tiek ietekmēts vienas vai dažu ES dalībvalstu tirgus,
  • automātisks drošības mehānisms, kas uzliks Eiropas Komisijai pienākumu atjaunot tarifu kvotas, ja mājputnu gaļas, olu, cukura, auzu, kukurūzas, putraimu un medus imports pārsniegs 2021. gada otrajā pusē, 2022. gadā un 2023. gadā importētā daudzuma vidējo aritmētisko apjomu.

Lēmums apstiprināts 2024. gada 13. maijā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI