DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
16. maijā, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Latvijā tiek aizturēta noziedzīga starptautiska narkotisko un psihotropo vielu kontrabandistu grupa

Valsts policija ir pabeigusi izmeklēšanu kriminālprocesā pret starptautisku organizētu noziedzīgu grupu, kura nodarbojās ar narkotisko un psihotropo vielu nelikumīgu apriti, kontrabandu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Sadarbojoties ar ārvalstu tiesībaizsardzības iestādēm, no aizturētajiem kopumā atsavināti vairāki desmiti kilogramu dažādu narkotisko un psihotropo vielu – amfetamīns, metamfetamīns un kokaīns. Jāpiemin, ka šīs organizētās noziedzīgās grupas dalībnieki nodarbojās ar narkotiskās un psihotropās vielas kontrabandu lielā apmērā. Aizdomās turētie atrodas apcietinājumā.

Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes (ONSSNAP) 2. nodaļas darbinieki 2022. gadā uzsāka izmeklēšanu par organizētu noziedzīgu starptautisku grupu, kura nodarbojas ar narkotisko un psihotropo vielu nelikumīgu apriti, kontrabandu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Pēc Valsts policijas ONSSNAP iniciatīvas un ar Eiropola atbalstu tika organizēta starptautiska izmeklēšana, kuru vadīja Valsts policija un kā sadarbības partnerus izmeklēšanā iesaistīja Finanšu izlūkošanas dienestu, Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvaldi, kā arī Lietuvas un Igaunijas tiesībaizsardzības institūcijas.

Realizējot starptautisko sadarbību, Lietuvā 2022. gadā aizturētas trīs personas un izņemts 3 kg kokaīna. Savukārt 2023. gadā, sadarbojoties ar Igaunijas tiesībaizsardzības institūcijām, aizturētas vēl divas personas un izņemts 1,5 kg kokaīna, kā arī sadarbībā ar Igaunijas tiesībaizsardzības institūcijām izņemts 19,30 kg metamfetamīna, un tieši šo vielu kontrabanda tiek inkriminēta ONSSNAP lietvedībā esošajā procesā iesaistītajām personām.

Minētais kriminālprocess uzsākts 2022. gadā pēc Krimināllikuma 253.1 panta trešās daļas, 190.1 panta trešās daļas un 195. panta trešās daļas, t.i. par psihotropo vielu neatļautu iegādāšanos, glabāšanu un pārvadāšanu realizācijas nolūkā lielā apmērā, psihotropo vielu pārvietošanu pāri Latvijas Republikas robežai lielā apmērā, organizētā grupā, kā arī par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, personu grupā pēc iepriekšējas vienošanas, lielā apmērā.

2023. gada 3. jūlijā tika veiktas procesuālās un izmeklēšanas darbības, un rezultātā Rīgas rajonā, Mārupē, tika aizturēti organizētās noziedzīgas grupas dalībnieki. Veicot pirmstiesas izmeklēšanu, tika noskaidrots, ka divas pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrotas personas kopā ar izmeklēšanas laikā nenoskaidrotām personām izveidoja organizētu grupu un, darbojoties organizētā grupā, iegādājās un realizācijas nolūkā glabāja un pārvadāja psihotropo vielu – 19,3 kg metamfetamīna saturošas vielas, kas satur 11% jeb 2,123 kg metamfetamīna.

Noskaidrots, ka noziedzīgais nodarījums izdarīts starptautiski. Psihotropās vielas tika pārvietotas pāri Latvijas Republikas robežai izmantojot transportlīdzekli, kurā tika izveidots

psihotropo vielu slēpnis. Pēc Igaunijas Republikas robežas šķērsošanas, organizētās grupas dalībnieki tika apturēti un pārbaudes laikā, lai paslēptu noziedzīga nodarījuma izdarīšanas faktu, viņi ļaunprātīgi aizdedzināja transportlīdzekli. Tomēr likumsargiem izdevās atrast psihotropo vielu slēpni, kas bija izveidots transportlīdzeklī. Papildus tam, veicot kratīšanas pie noziedzīgas organizētas grupas dalībnieka, tika atrasta un izņemta psihotropa viela – 24 ml dzeltenas krāsas eļļains šķidrums, kas satur 14,6341 gr amfetamīna. Veicot procesuālās izmeklēšanas darbības, tika noskaidrots, ka organizētas grupas līderis, būdams persona, kura līdz 2023. gada 3. jūlijam nodarbojās ar psihotropo vielu neatļautu iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu realizācijas nolūkā un realizāciju lielos apmēros, nolūkā slēpt un maskēt noziedzīgā ceļā iegūto finanšu līdzekļu patieso izcelsmi un legalizēt finanšu līdzekļus, kas iegūti ilgstoši turpināta noziedzīga nodarījuma izdarīšanas rezultātā, kopā ar civilsievu reģistrēja vairākus nekustamos īpašumus – aptuveni 430 000 eiro apmērā. Papildus tam veicot kratīšanas, tika izņemti juvelierizstrādājumi un citas luksusa preces – rokas pulksteņi un galantērijas izstrādājumi, luksusa transportlīdzekļi, kuru kopējā vērtībā sastāda 500 000 eiro, un skaidra nauda ap 100 000 eiro apmērā. Iepriekš minētājām mantām un finanšu līdzekļiem tika uzlikts arests.

Noziedzīgas organizētas grupas dalībniekiem tika piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums, kas aizvien ir spēkā. 2024. gada 12. aprīlī pieņemts lēmums par kriminālprocesa nosūtīšu Daudznozaru specializētajai prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret divām aizdomās turētajām personām. Šobrīd turpinās pirmstiesas izmeklēšana par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas faktu.

Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI