DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. maijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Latvijas Nacionālajam veselīgo pašvaldību tīklam piešķirta PVO Eiropas Veselīgo pilsētu tīkla akreditācija

Publicitātes attēls

Slimību profilakses un kontroles centrs (turpmāk - SPKC) saņēmis apstiprinājumu no Pasaules Veselības organizācijas (PVO) par Latvijas Nacionālā veselīgo pašvaldību tīkla (NVPT) akreditāciju. PVO apliecina, ka Latvijas NVPT  atbilst starptautiskiem kvalitātes standartiem un PVO nostādnēm veselības veicināšanas jomā.

Akreditācija nosaka NVPT1 pienākumu turpināt sniegt pašvaldībām nepieciešamo atbalstu veselības veicināšanā un veikt  noteikto PVO kritēriju izpildi, kā arī iesniegt PVO nepieciešamo informāciju, t. sk. pārskatus par to kā tiek īstenoti  kritēriji, noteiktās prioritātes un mērķi. PVO arī sniedz ieteikumus NVPT tā darbības uzlabošanai, tostarp iesaka uzlabot pašvaldību pārstāvju zināšanas un izpratni par starpnozaru sadarbību, lai uzlabotu iedzīvotāju veselību un labklājību, kā arī aicina apkopot labās prakses un pieejas pašvaldībās drošības pie un uz ūdens veicināšanā.

PVO Pārstāvniecības Latvijā vadītāja Karina Zālīte uzsver: Latvijas Nacionālais veselīgo pašvaldību tīkls ir nozīmīgs pavērsiens Latvijas apņēmībā stiprināt sabiedrības veselību un labklājību. Izvērtējot padarīto Latvijā, ir iepriecinoši redzēt visu pašvaldību panākumus akreditācijas iegūšanā. Ar katras valsts veiksmīgu akreditāciju Nacionālo tīklu spēks un darbības joma pieaug, pierādot tā sadarbības transformējošo spēku sabiedrības veselības uzlabošanā”.

PVO Veselīgo pilsētu programma (angl. Healthy Cities)2 ir globāla kustība, kuras mērķis ir izvirzīt veselību kā prioritāti pašvaldību sociālajā, ekonomiskajā un politiskajā darba kārtībā. Veselīgo pilsētu programmu PVO izveidoja 1988. gadā lai palīdzētu īstenot stratēģiju “Veselība visiem” vietējā līmenī. 30 gadu pastāvēšanas laikā tas ir apvienojis aptuveni 100 pilsētas un 30 valstu nacionālos veselīgo pašvaldību tīklus3.

Saskaņā ar PVO Veselīgo pilsētu programmu, katra dalībvalsts arī var veidot savu Nacionālo veselīgo pilsētu/pašvaldību tīklu, lai koordinētu PVO Veselīgo pilsētu programmas darbību nacionālā līmenī, sniegtu metodoloģisku atbalstu, palīdzētu ar veselību veicinošu programmu un darba plānu izstrādi, organizētu regulāras kontaktpersonu tikšanās un apmācības. 

Arī Latvijā 2013. gadā tika izveidots Nacionālais veselīgo pašvaldību tīkls, tā darbību koordinē SPKC, bet politiskā priekšsēdētāja pienākumus (metodiskā atbalsta sniegšana PVO dokumentu izstrādē, dalība PVO pasākumos u. c.) šobrīd pilda 14. Saeimas deputāte, Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja biedre Ingrīda Circene.  

Kopš 2022. gada NVPT ir visas Latvijas pašvaldības un valstspilsētas (43). Šogad tika atzīmēta 10 gadu pastāvēšana.

Pēdējo 30 gadu laikā PVO Veselīgo pilsētu programma ir darbojusies sešu gadu posmos ar katram posmam noteiktiem konkrētiem mērķiem un tēmām. Šobrīd aktuālajā piektajā posmā (2019.–2025. gads) PVO ir izvirzījis par prioritāti trīs mērķus:

  1. veicināt veselību un labklājību visiem un samazināt nevienlīdzību veselības jomā;
  2. rādīt piemēru valsts, reģionālā un globālā mērogā;
  3. atbalstīt PVO stratēģisko prioritāšu īstenošanu.

Katras dalībvalsts nacionālajam veselīgo pašvaldību tīklam ir iespēja akreditēties PVO Veselīgo pilsētu tīklā VII posma ietvaros, tādējādi apliecinot Tīkla atbilstību PVO standartiem.

Pateicamies visām pašvaldībām par aktīvu dalību Tīklā, veicinot Latvijas iedzīvotāju veselību!

PVO apliecinājums, ka Latvijas NVPT  atbilst starptautiskiem kvalitātes standartiem un PVO nostādnēm veselības veicināšanas jomā 

Attēls

1  https://www.spkc.gov.lv/lv/veseligo-pasvaldibu-tikls-latvija

2 Pasaules Veselības organizācijas Veselīgo pilsētu programma. https://www.who.int/europe/groups/who-european-healthy-cities-network

3 https://www.who.int/europe/groups/who-european-healthy-cities-network

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI