DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
03. maijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Memoriālo muzeju apvienība uzsāk vasaras sezonu  

Raiņa muzeji “Jasmuiža” (Aizkalne, Preiļu novads) un “Tadenava” (Dunavas pagasts, Jēkabpils novads), kā arī Andreja Upīša memoriālā māja un dārzs Skrīveros (Daugavas iela 58, Skrīveri, Aizkraukles novads) no maija sākuma atkal ir atvērti apmeklētājiem. 

Raiņa muzejs “Jasmuiža” savu 60. sezonu uzsāk 2. maijā, aicinot apmeklētājus no jauna iepazīt Latgales keramikas dārgumus. Jaunajā Latgales keramikas ekspozīcijā “No svilpaunieka līdz svečturim” skatāms bagātīgs svečturu klāsts, krūzes, vāzes ar sīkplastikas rotājumiem, uzrakstiem un sejas atveidiem svilpaunieki, krājkases, sienas šķīvji, kā arī dzērienu servīzes. Kopumā eksponēti 37 keramiķu darinātie māla priekšmeti, atklājot to formu daudzveidību, glazūru krāsu toņu dažādību. 

““Jasmuiža” sezonu uzsāks ar putnu tēmu. Jašas krastos ikdienā dzirdamas dažādu putnu balsis, treļļi, vīterošana. Šopavasar tie ienāks arī muzeja telpās, jo piedāvāsim divas izstādes, kurās eksponētas krāsainas putnu ilustrācijas: līdz jūnija beigām Jasmuižas apmeklētājus priecēs mākslinieces Agijas Stakas grāmatu ilustrāciju ceļojošā izstāde “Putni”, savukārt līdz 5. jūnijam muzejā būs skatāma Latvijas profesionālās ievirzes vizuāli plastiskās mākslas izglītības programmu audzēkņu vizuālās mākslas konkursa “Putni Raiņa dzejā” 20 laureātu darbi.  

Sezonas laikā gaidāmi dažādi pasākumi un meistarklases, kā arī apmeklētāju iemīļotie cepļa kurināšanas svētki augusta otrajā nedēļas nogalē.  

  • Muzeju naktī 18. maijā “Jasmuiža” plkst. 20.00 aicina piedalīties interaktīvā ekskursijā “Raiņa ceļa soma”, savukārt plkst. 21.00 sāksies Smelteru amatierteātra “EU!” izrāde-ceļojums “Tikšanās Jasmuižā”, kas vēstīs par Doras Pliekšānes un Raiņa saraksti. Visa vakara garumā no 19.00 līdz plkst. 23.00 būs atvērta gan muzeja ekspozīcija, gan izstāžu telpas.  
  • Raiņa muzejs “Tadenava” apmeklētājiem atvērts no 3. maija un šovasar aicinās uz izstādi par Raiņa tēvu Krišjāni Pliekšānu, kurš bija inteliģents saimnieks un labs zirgkopis. Tāpat kā pagājušajā gadā, arī šogad muzejs piedalīsies “Mājas kafejnīcu dienās” septembrī, jūlijā gaidāms mākslas plenērs, bet augustā – Sēlijas jauno dzejnieku nometne.  
  • Muzeju naktī 18. maijā no plkst. 19.00 muzejā varēs doties gan izzinošās ekskursijās, gan arī piedalīties nakts orientēšanās spēlē. 
  • Andreja Upīša memoriālmājā Skrīveros durvis vērs 3. maijā. Šajā sezonā atjaunota izstāde “Ratos kopā ar Brīviņu kungu”, kas izved apmeklētājus cauri visam Dīvajas pagastam no Salakkroga, kur sākas romāna “Zaļā zeme” darbība, līdz pat Brīviņu mājām. Eksponētie senie sadzīves priekšmeti un darbarīki sniedz priekšstatu par romānā attēlotā laika (19. gs. 80.–90. gadi) lauku saimniecisko vidi. 

Kā ierasts, muzejs svinēs arī Andreja Upīša sievas Olgas vārda dienu un aicinās uz Andrejdienu. 

  • Muzeju naktī 18. maijā muzejs būs atvērts no plkst. 19.00 līdz 24.00. Plkst. 19.00 notiks Ingas Melnes gleznu izstādes “Mirkļi” atklāšana, savukārt plkst. 20.00 apmeklētāji aicināti uz muzikāli māksliniecisku programmu “Saprast pavasari…”, kurā piedalīsies Skrīveru mūzikas un mākslas skolas audzēkņi un pedagogi. 

2024. gadā aprit 15 gadi, kopš tika izveidota Memoriālo muzeju apvienība, tajā apvienojot sešus muzejus ar 10 ekspozīciju un izstāžu vietām: Jāņa Akuratera muzeju, Krišjāņa Barona muzeju, Raiņa un Aspazijas muzeju, Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzeju, Andreja Upīša memoriālo muzeju u Ojāra Vācieša muzeju. Svinot piecpadsmitgadi, apvienība ir izveidojusi īpašu logo, kas līdz gada beigām tiks izmantots publicitātes materiālos. Šosezon īpaša uzmanība tiks pievērsta iekšējai komunikācijai, kopā ar muzeju kolēģiem īstenojot ieceres, kaļot jaunus plānus un atskatoties uz paveikto.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI