DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
02. maijā, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Veselības ministrs ar tieslietu ministri pārrunā ārstniecības personu tiesību aizsardzības jautājumus 

Lai pārrunātu ārstniecības personu tiesību aizsardzības jautājumus un sadarbību veselības un tieslietu jomā, šodien, 2.maijā, veselības ministrs Hosams Abu Meri tikas ar tieslietu ministri Inesi Lībiņu - Egneri. 

Jau ziņots, ka Latvijas ārstniecības personu profesionālās biedrības vērsušās Veselības ministrijā saistībā ar nepieciešamību risināt jautājumu par pieaugošo agresiju pret mediķiem. Pacienti un viņu pavadošās personas savu neizpratni par ārstniecības iestādē notiekošo risina agresīvā veidā, kā rezultātā ārstniecības personas, pildot savus darba pienākumus un rūpējoties par ikviena pacienta veselību, saskaras ar vardarbību ikdienas darbā.Tikšanās laikā ministri pārrunāja iespējamo risinājumu, proti, kriminālatbildības noteikšanu par uzbrukumu ārstniecības personai.  

Hosams Abu Meri akcentēja arī valsts valodas lietošanas stiprināšanu ārstniecības iestādēs. Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā tiek izskatīti priekšlikumi likumprojektam “Grozījumi Pacientu tiesību likumā”, kas paredz, ka, ja pacienta veselības stāvoklis to pieļauj, viņam ir pienākums aktīvi iesaistīties ārstniecībā un savu iespēju un zināšanu robežās valsts valodā sniegt ārstējošam ārstam informāciju. Savukārt, ja pacientam nav saprotama ārstniecības personas sniegtā informācija vai pacients nevar sniegt ārstniecības personai nepieciešamo informāciju valsts valodas nepietiekamas pārvaldīšanas dēļ, pacientam ir pienākums nodrošināt tulkošanu. 

Ministri pārrunāja arī tiesu ekspertīzes centru nākotni un veselības un tieslietu jomu sadarbības aktuālos jautājumus. Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centram (VTMEC) ir pozitīva sadarbība ar Tieslietu ministrijas Tiesu administrāciju par tiesā iesniedzamu eksperta atzinumu kvalitātes pilnveidi. Tiesnieši tiek iesaistīti VTMEC darba uzlabošanā, sniedzot priekšlikumus VTMEC darbības efektivitātes uzlabošanai. Šogad VTMEC plāno organizēt tikšanos ar tiesnešiem, ar Tiesu administrācijas starpniecību uzrunājot tiesnešus diskusijai par problemātiskiem/ risināmiem jautājumiem no ekspertu viedokļa  - ārstu-speciālistu piesaisti komisijas ekspertīzēs (par ārstniecības personu darbību un veselības stāvokļa noteikšanu ekspertīzēs), kā arī ārstu-speciālistu un ekspertu dalība/nopratināšanu tiesās. Ņemot vērā, ka Latvija ir ratificējusi Stambulas konvenciju, kopīgs jautājumu loks, gan ar Tieslietu ministriju, gan Labklājības ministriju, Iekšlietu ministriju un citām institūcijām ir saistībā ar vardarbības prevenciju un atbalsta mehānismu ieviešanu vardarbībā cietušām personām, kur tiks iesaistīti VTMEC tiesu medicīnas eksperti. 

Hosams Abu Meri tieslietu ministri informēja arī par iniciatīvu uzlabot universitātes slimnīcu pārvaldību un stiprināt valsts kapitāldaļu turētāja interešu aizstāvību. Lai arī Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca un Bērnu klīniskā universitātes slimnīca ir atsevišķas juridiskas personas, valsts klīnisko universitāšu slimnīcu darbības virzieni un mērķi ir līdzīgi. Līdz ar to, lai sekmētu vienotu valsts klīnisko universitāšu slimnīcu attīstību valstiskā mērogā, Veselības ministrijas ieskatā visefektīvākais veids šo mērķu vienotai pārvaldībai būtu vienota klīnisko universitātes slimnīcu padome. Šobrīd likumdošanā šāda iespēja nav paredzēta, tomēr Veselības ministrijas skatījumā uz šādu praksi būtu jāvirzās, tādēļ tika lūgts Tieslietu ministrijai sagatavot juridisko izvērtējumu. 

Tikšanās laikā ministri pārrunāja arī psihiskās veselības aprūpes jautājumus ieslodzījuma vietās un Tieslietu ministrijas iestāžu sadarbību ar jauno bērnu un jauniešu psihiatrijas centru. Tieslietu ministrija virza iniciatīvu par jaunas institūcijas/pakalpojuma ieviešanu – Bērnu un jauniešu drošā māja. Tajā tiktu ievietoti bērni, kuri izdarījuši likumpārkāpumus, apdraudējuši savu vai citu cilvēku veselību vai dzīvību, vai ir izsmelti visi zemākas intensitātes intervences līdzekļi vai to īstenošana sabiedrībā nav iespējama. Veselības ministrija atbalsta minēto projektu un sniegusi informāciju par veselības aprūpes pakalpojumu organizāciju Bērnu un jauniešu drošajā mājā izmitinātajiem bērniem. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI