DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. martā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Iepazīst slovāku topošos “vienradžus”  

Publicitātes foto

Turpinot apzināt nepieciešamos priekšnosacījumus uzņēmumu “vienradžu” izaugsmei, projekta komanda devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Bratislavu (Slovākija).  

Projekta vadītājas asistente Elīna Brese, biznesa procesu analītiķe Agnese Oļševska un projektā iesaistītās puses pārstāve, Eiropas Digitālā inovāciju centra Zemgales kontaktpunkta eksperte digitalizācijas jautājumos Lolita Felzenberga no 20. līdz 22. martam viesojās Bratislavā. Slovākijā projekta partneri un iesaistītās puses tikās, lai izzinātu šīs valsts pieredzi, inovāciju līmeni un uzņēmējdarbības ekosistēmu. Pirmajā dienā dalībniekiem bija iespēja iepazīt slovāku pieeju darbā ar start-up uzņēmumiem. Kā arī uzklausīts valsts pārvaldes redzējums par Slovākijas nākotnes mērķiem – starptautiskā līmenī paaugstināt valsts pozīcijas inovāciju un ekosistēmu jomās. Dienas turpinājumā viesu delegācija apmeklēja slovāku “Soonicorn” jeb jaunuzņēmums ar potenciālu kļūt par jauno uzņēmumu, kura novērtējums pārsniedz miljardu eiro. “InoBat” ir 2019. gadā dibināts slovāku uzņēmums, kas nodarbojas ar bateriju izpēti, izstrādi, ražošanu un pārstrādi. Ilgtermiņa mērķis ir nodrošināt Eiropas tirgus ar jauniem enerģijas risinājumiem. Jau šobrīd uzņēmumam ir vairāki darbības virzieni – “InoBat Auto” – pētniecība un attīstība, un elektroauto akumulatoru ražošana; “InobatEnergy” – enerģijas uzkrāšana; “InoBat Recycling” – akumulatoru pārstrādes risinājumi. Nākamais attīstības solis ir “InoBat Charching”, kas izstrādās uzlādes infrastruktūru. Uzņēmums ir pētījis labākās ražošanas un pētniecības prakses Ķīnā, Tokijā un Amerikā, pārņēmis tās un šobrīd ievieš uzņēmumā. Patlaban “InoBat” strādā vairāk nekā 100 cilvēki no 17 dažādām valstīm. Ražotnē investēti vairāk kā 200 miljoni eiro. Kā uzņēmumu veiksmes atslēgu pārstāvji min savu neatlaidību.  

Tāpat vizītes laikā partneri prezentēja pārstāvētās valsts labās prakses piemērus. Starp Latvijas piemēriem minami: 

  • “Adventum tech” – jaunuzņēmums nodrošina gudru inženiertehnisko platformu, kas optimizē sarežģītus būvniecības un inženiertehniskos procesus; 
  • “Supliful” - jaunuzņēmums dod iespēju jebkuram, bet jo īpaši fitnesa satura veidotājiem jeb influenceriem, radīt savu uztura bagātinātāju zīmolu un monetizēt savu auditoriju. 

Vizītes otrā diena norisinājās Slovākijas Tehniskajā universitātē. Dalībnieki noklausījās dažādu nozaru pārstāvju prezentācijas par valsts pieejamo atbalstu uzņēmējiem, inkubatoru sniegtajām iespējām, kā arī iepazīts vēl viens topošais uzņēmums “vienradzis”. 2017.gadā izveidotais “Sensoneo” nodarbojas ar atkritumu apsaimniekošanas programmatūras izstrādi, projektēšanu un ražošanu. Uzņēmuma galvenais produkts ir sensors, kas ir balstīts uz IoT tehnoloģiju, kas darbojas kombinācijā ar saistīto programmatūru, kura mērķis ir racionalizēt atkritumu savākšanas loģistiku. Šis sensors ir ievietots atkritumu konteinerus vai tvertnēs, ar uzdevumu uzraudzīt piepildījuma līmeni. Uzņēmums ir arī līdzdalībnieks Slovākijas valsts PET pudeļu un skārdeņu pārstrādes shēmā. Šobrīd uzņēmumā strādā 130 cilvēki un plānots, ka tuvāko 5 gadu laikā tas iegūs vienradža statusu. Pašlaik uzņēmums aptver 85 valstis. Viņu izveidoto programmatūru izmanto arī Latvijā, atkritumu apsaimniekošanas iekārtās. 

Projekts “UnicornQuest” tiek īstenots Interreg Europe 2021-2027 programmas ietvaros. Projekta kopējais budžets 2 303 970,00 EUR (t.sk. 1 801 086,00 EUR), Zemgales plānošanas reģiona budžets - 151 280,00 EUR. Vairāk par projektu iespējams uzzināt: https://www.zemgale.lv/lv/projekts/jaunuznemumu-vienradzu-atbalsta-politikas-riku-izstrade-koplietosana-un-izplatisana 

Projekta mājas lapa: https://www.interregeurope.eu/unicornquest  

Programmas mājas lapa: https://www.interregeurope.eu/  

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Zemgales Plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI