DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. martā, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Eiropas Savienība

Jauni ES noteikumi paredzēs kriminālatbildību par ES sankciju apiešanu

Eiropas Parlaments pieņēmis jaunus noteikumus, lai saskaņotu ES sankciju izpildi visās dalībvalstīs

Eiropas Parlaments ar 543 balsīm par, 45 pret un 27 atturoties otrdien pieņēma ar dalībvalstīm jau saskaņotu direktīvu, kas ievieš kriminālatbildību par ES sankciju pārkāpšanu un apiešanu. Jaunā direktīva nosaka vienotu pārkāpumu definīciju un minimālos sodus.

ES sankcijas var ietvert līdzekļu un aktīvu (tostarp kriptoaktīvu) iesaldēšanu, ceļošanas aizliegumus, ieroču embargo un uzņēmējdarbības ierobežojumus. Lai gan sankcijas tiek pieņemtas ES līmenī, izpilde ir dalībvalstu ziņā, un pašlaik tajās valda atšķirīgas izpratnes par to, kas uzskatāms par izvairīšanos no sankcijām, kā arī atšķiras par to paredzētie sodi.

Jaunais likums noteiks vienotu definīciju sankciju pārkāpšanai, un ietver, piemēram, līdzekļu neiesaldēšanu, ceļošanas aizlieguma vai ieroču embargo neievērošanu, līdzekļu pārskaitīšana personām, uz kurām attiecas sankcijas, vai darījumu veikšanu ar valsts struktūrām valstīs, kurām piemērotas sankcijas. Par sodāmu pārkāpumu kļūs arī finanšu pakalpojumu vai juridisko konsultāciju sniegšana ar mērķi palīdzēt pārkāpt sankcijas.

Direktīva arī definē sankciju apiešanu un nodrošina, ka tas ir sodāms pārkāpums. Piemēri ietver iesaldējamo līdzekļu slēpšanu vai pārsūtīšanu, īpašuma patieso īpašnieku slēpšanu un vajadzīgās informācijas nesniegšanu. Likums nosaka, ka humānā palīdzība vai cilvēku pamatvajadzību atbalstīšana nav uzskatāma par sankciju pārkāpumu.

Stingrāki sodi par izvairīšanos

Direktīva nodrošina atturošus sodus par sankciju pārkāpšanu un apiešanu, kā nosaka, ka tas ir krimināls nodarījums, par ko visās dalībvalstīs jāpiespriež cietumsods uz laiku līdz pieciem gadiem. Ja sankcijas pārkāpj vai apiet uzņēmumi, tiesnešiem jābūt iespējai noteikt atturošus naudas sodus, tomēr dalībvalstis var izvēlēties, vai maksimālais sods jāaprēķina, pamatojoties uz uzņēmuma gada apgrozījumu pasaulē, vai arī kā konkrēti summas “griesti”.

Pašlaik atšķirības dalībvalstu paredzētajos sodos ļauj uzņēmējiem meklēt labvēlīgākās jurisdikcijas, proti, dalībvalstis, kurās par sankciju apiešanu piemērots vismazākais sods. Jaunais likums dotu tiesnešiem visdažādākos līdzekļus pārkāpēju sodīšanai. Papildus tīšiem pārkāpumiem, ieroču vai divējāda lietojuma preču tirdzniecība tiktu sodīta arī gadījumos, ja tā notikusi rupjas nolaidības dēļ.

Pēc balsojuma ziņotāja Sofija int’ Velda (Renew, Nīderlande) sacīja: “Blēži, kas pārkāpj Eiropas likumus, palīdz Krievijas iebrukumā. Viņi ir jānoķer, un jāpieliek punkts arī iespējai meklēt labvēlīgāko jurisdikciju. Šis tiesību akts mums ir vajadzīgs, jo dalībvalstu atšķirīgās pieejas rada nepilnības un vājos punktus, un tas ļaus mums arī konfiscēt iesaldētos līdzekļus. Parlaments izvēlējās vērienīgu, harmonizējošu pieeju šim tiesību aktam, un, lai gan nevarējām novērst visas nepilnības, mēs ievērojami uzlabojam pašreizējo situāciju un parādam mūsu stingro atbalstu Ukrainai”.

Turpmākie soļi

Likums vēl oficiāli jāapstiprina arī Padomei. Tas stāsies spēkā divdesmit dienas pēc publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī, un pēc tam dalībvalstīm būs viens gads, lai to transponētu nacionālajos tiesību aktos.

Preses konference

Pēc balsojuma otrdien plkst. 16.00 pēc Centrāleiropas laika ziņotāja Sofija int’Velda (Renew, Nīderlande) Strasbūrā rīkos preses konferenci, lai apspriestu jaunos noteikumus un atbildētu uz jautājumiem.

Vispārīga informācija

ES savas kopējās ārpolitikas un drošības politikas ietvaros ir pieņēmusi vairāk nekā 40 sankciju režīmus pret trešajām valstīm, un pēdējo reizi — pret Krieviju pēc tās iebrukuma Ukrainā. Tomēr Komisija konstatējusi, ka ES sankciju nekonsekventa izpilde ir mazinājusi to efektivitāti.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI