DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. februārī, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses

Izstāžu zāles “Arsenāls” atjaunošanas darbiem pieteikušies divi pretendenti

Publicitātes attēls

21. februārī VAS “Valsts nekustamie īpašumi” noslēdza iepirkumu par Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles “Arsenāls” atjaunošanas darbu veikšanu, kurā tika saņemti divi piedāvājumi ar piedāvāto līgumcenu no 14,2 līdz 15,9 milj. eiro (bez PVN). Turpmākās darbības ietver piedāvājumu izvērtēšanu un līguma noslēgšanu ar izvēlēto būvdarbu veicēju, informē VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ)  valdes locekle Jeļena Gavrilova.

“Izstāžu zāles “Arsenāls” projekta rezultātā tiks būtiski uzlabota ēkas energoefektivitāte. Projektā paredzēts veikt  ventilācijas sistēmas izbūvi ar rekuperācijas blokiem enerģijas atgūšanai, tāpat gaisa klimata kontroles sistēmas izbūvi, kas nodrošinās mākslas darbu uzglabāšanai atbilstošus apstākļus un nodrošinās darbiniekiem mūsdienu prasībām atbilstošus apstākļus. Energoefektivitātes pārzināšana ir uz nākotni vērsta kompetence, kas palīdz saudzēt vidi un ietaupīt resursus. Mēs pievēršam lielu uzmanību gan paša uzņēmuma darbinieku, gan arī mūsu klientu paradumu maiņai,” skaidro Jeļena Gavrilova, VNĪ valdes locekle.

Plānojot objekta sagatavošanas priekšdarbus, VNĪ veikusi ēkas 3D BIM (Building Information Modeling) skenēšanu, kas ļauj veidot precīzus 3D modeļus ar punktu mākoni. Skenēšanas mērķis ir radīt kvalitatīvu un faktiskajai situācijai atbilstošu uzmērījumu, kas sniegs iespēju detalizēti izpētīt katru aspektu pirms būvniecības sākuma, palīdzot optimizēt projekta izstrādi un īstenošanu. Tas arī ļaus identificēt un novērst potenciālās problēmas jau projektēšanas posmā, nodrošinot efektīvu risinājumu izstrādi un projekta ilgtspējīgu īstenošanu.

Plānotie būvdarbi ietvers darbu organizēšanas plāna un grafika sagatavošanu, demontāžas darbu veikšanu saskaņā ar būvprojektu, un dažādu būvprojekta sadaļu atbilstošu pārbūvi un izbūvi, ieskaitot nesošās konstrukcijas, inženiertīklus, kā arī ārējo infrastruktūru, piemēram, lietus ūdens novadīšanas sistēmu. Iepirkums ietver arī autoruzraudzības, būvuzraudzības un BIM nodrošināšanu, lai projekts tiktu īstenots atbilstoši būvprojekta risinājumiem. BIM modelis tiks regulāri atjaunots, ņemot vērā būvuzraudzības novērojumus un veiktās izmaiņas būvprojektā.

Izstāžu zāle “Arsenāls” ir klasicisma arhitektūras paraugs un atjaunošanas projekts ir daļa no Kultūras ministrijas virzītā normatīvā regulējuma unikālu valsts nozīmes kultūras pieminekļu saglabāšanai, kas atrodas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautā teritorijā Rīgas vēsturiskajā centrā. Šī projekta ietvaros plānots attīstīt trīs objektus Rīgas vēsturiskajā centrā – Lielo ģildi, izstāžu zāli “Arsenāls” un Vecrīgas publisko ārtelpu.

Izstāžu zāles “Arsenāls” pārbūves un restaurācijas projekts 85% apmērā tiks finansēts no Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 5.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Vietējās teritorijas integrētās sociālās, ekonomiskās un vides attīstības un kultūras mantojuma, tūrisma un drošības veicināšana pilsētu funkcionālajās teritorijās" 5.1.1.5. pasākuma "Unikāla Eiropas mēroga kultūras mantojuma atjaunošana, lai veicinātu to piekļūstamību, attīstot kultūras pakalpojumus".

Publicitātes attēls

Par izstāžu zāli “Arsenāls”

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle “Arsenāls” izvietota nozīmīgā arhitektūras piemineklī – 19. gadsimta sākumā krievu vēlīnā klasicisma stilā celtā muitas noliktavas ēkā jeb arsenālā, kas pielāgots muzeja funkcijām. Celtnes sākotnējā projekta autors ir arhitekts Johans Eduards de Vite. Nedaudz vēlāk projekts tika papildināts ar Jūliusa Ādolfa Špacīra ierosinājumiem, bet 1828. gadā Sanktpēterburgas arhitekti Aleksandrs Nellingers un muitas resora arhitekts Ivans Lukīni izstrādāja galīgo variantu, un 1832. gada novembrī notika ēkas oficiālā nodošana. Arsenāla ēka visos laikos tikusi izmantota kā noliktava. 1920.–1930. gados tā kalpoja par karaspēka mantu glabātavu. Pēc Otrā pasaules kara Padomju armijas resors to izmantoja mantu, preču noliktavām un karaskolas vajadzībām. 1980. gadu vidū ēku pārņēma Kultūras ministrija, nododot to mākslas muzeja izveidošanai. 1989. gada 1. janvārī pēc 20. gadsimta otrās puses mākslas kolekcijas pārvietošanas no Krišjāņa Valdemāra ielas nama šeit darbu sāka mākslas muzejs “Arsenāls”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI