Mācību dalībnieki diskutēja par situācijām, kas aktuālas hibrīdapdraudējuma un kara gadījumā. Izspēlē civilās aizsardzības komisijai bija jāpieņem dažādi lēmumi, rodot risinājumus, lai militāra apdraudējuma gadījumā tiktu nodrošinātas civiliedzīvotāju pamatvajadzības, notiktu savlaicīga un droša evakuācija un iedzīvotāji laikus iegūtu uzticamu informāciju. Mācību laikā tika rasti risinājumi arī atbalsta sniegšanai Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, pretmobilitātes šķēršļu izveidei novada teritorijā.
Zemessardzes 27. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Egils Dēvits ir gandarīts par konstruktīvajām mācībām, kurās katrs dalībnieks spēja izvērsti paraudzīties uz risināmajiem jautājumiem no savas specialitātes viedokļa, piedāvājot optimālāko risinājumu.
Cēsu novada pašvaldības vadītājs Jānis Rozenbergs pēc mācībām atzina, ka katra šāda izspēle papildina zināšanas un izpratni par civilo aizsardzību, lai civilās aizsardzības plānu pilnveidotu.
Cēsu novada sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisija un Zemessardze šādās mācībās tikušies jau iepriekš, šogad – pirmo reizi. Starpinstitūciju mācības “Pilskalns” Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes atbildības teritorijā norisinās kopš 2020. gada, un šobrīd tās ir kļuvušas par svarīgu sastāvdaļu, kas palīdz pilnveidot komisiju darbu. Mācību laikā gūtās atziņas liecina, ka kopējas militāro un civilo struktūru mācības ievērojami uzlabo izpratni par katras organizācijas lomu visaptverošajā valsts aizsardzībā, turklāt stiprina sadarbību starp valsts institūcijām, privāto sektoru, nevalstiskajām organizācijām un iedzīvotājiem.
Jāpiebilst, ka šogad pirmo reizi Zemessardze katrā reģionā rīko arī izzinošus un praktiskus seminārus "Rupors" valsts un pašvaldību iestāžu komunikācijas speciālistiem, lai stiprinātu vienotu izpratni par komunikācijas nozīmi un metodēm militāra apdraudējuma gadījumā. Pateicoties šiem semināriem, vairākās pašvaldības komunikācijas speciālisti iekļauti civilās aizsardzības komisijas sastāvā kā būtiski krīžu pārvarēšanas elementi.